Ta strona korzysta z plików cookie.

Wiodący magazyn polonijny

27 maja 2008
Wydarzenia

Wiodący magazyn polonijny dementuje informacje o masowych powrotach Polaków z Wysp.

Do Polski? Nie wracam! – Cooltura (http://elondyn.co.uk/cooltura)

„Prof. Krystyna Iglicka z Uniwersytetu Warszawskiego w zeszłym roku przewodniczyła badaniom 636 respondentów prowadzonym przez Program Migracje przy Centrum Stosunków Międzynarodowych i opublikowała raport „Badanie nad legalnymi migracjami zarobkowymi z Polski do Wielkiej Brytanii po 1 maja 2004 roku”. Komentując doniesienia medialne o wielkich powrotach, zauważa ona bardzo ciekawy trend emigracji.
 
– Nie możemy mówić o masowych powrotach w tej chwili, jedynie o pojedynczych przypadkach. Te statystyki nadal wskazują jednak odwrotny trend. Rzeczywiście, maleje liczba osób rejestrujących się w Work Registration Scheme, ale rośnie liczba osób na utrzymaniu oraz dzieci, a zatem rośnie emigracja na mocy łączenia rodzin – podkreśla profesor Iglicka.
 
Co ciekawe, w badaniach, ktore przeprowadziła na emigrantach przebywających w Wielkiej Brytanii, 51 proc. respondentów zadeklarowało powrót do kraju, ale 32 proc. z nich wspominało o powrotach w kontekście 5–10 lat, a jedynie 9 proc. planowała je w ciągu najbliższego roku.
 
– Należy się zastanowić, kiedy jest najlepszy rok, by samemu lub z rodziną podjąć decyzję o powrocie – podkreśla prof. Krystyna Iglicka. – W przypadku osób, wysoko wykwalifikowanych, każdy kolejny rok na emigracji to odkładanie decyzji na święte nigdy.”