Ta strona korzysta z plików cookie.

„Unia bankowa to krok w kierunku pogłębienia integracji europejskiej” – dr Małgorzata Bonikowska w Polskim Radiu 24 [5.11.2015]

4 listopada 2015
CSM w mediach

Przyjęcie euro przez większość krajów UE nie doprowadziło do powstania wspólnej polityki fiskalnej, natomiast wspólna waluta od początku funkcjonowała na obszarach dosyć zróżnicowanych gospodarczo. Skutkiem tych decyzji był m.in. kryzys strefy euro, którego najbardziej widocznym przejawem stała się sytuacja w Grecji. Projekt unii bankowej stanowi odpowiedź na te wydarzenia, ale jest to także kolejny krok w kierunku pogłębienia integracji europejskiej. UE przejmuje działania związane z kreowaniem polityki monetarnej oraz fiskalnej, zarezerwowane do tej pory dla państw członkowskich – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, Prezes CSM, na antenie Polskiego Radia 24.

Większość polskiego społeczeństwa nadal popiera członkostwo Polski w UE, lecz pomysł akcesji do strefy euro cieszy się dużo mniejszą popularnością. W perspektywie długookresowej nie mamy jednak alternatywy, ponieważ przyjęcie wspólnej waluty to nie tylko decyzja ekonomiczna, ale też polityczna. Brak zgody mógłby oznaczać osłabienie pozycji Polski w UE i mniejszy wpływ na wyznaczanie kierunków jej rozwoju – dodała dr Bonikowska.

Posłuchaj całej audycji >>
„Euro i unia bankowa” – analiza ośrodka THINKTANK >>