Ta strona korzysta z plików cookie.

„Ukraina zdołała w ciągu roku tak istotnie zmniejszyć dystans dzielący ją od świata zachodniego, że dzisiaj można powiedzieć, że właściwie ona jest jego częścią” – Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i Niemczech oraz przewodniczący Rady Centrum Stosunków Międzynarodowych, w programie „Kropka nad i” [20.02.2023]

20 lutego 2023
Naszym zdaniem

Widok prezydentów Bidena i Zełenskiego spacerujących po Kijowie w zestawieniu z tym, jak sobie wyobrażam dyktatora Rosji, osamotnionego w tym świecie, siedzącego gdzieś tam na Kremlu, to był niesłychany triumf wszystkich, którzy solidaryzują się z Ukrainą – powiedział Janusz Reiter.

W przekonaniu b. ambasadora, prezydent Biden swoją wizytą w Ukrainie to potwierdził zbliżenie tego państwa do Zachodu. Wizyta uświadomiła, iż “Ukraina zdobyła serca i umysły milionów ludzi w Europie, w Ameryce, w innych miejscach na świecie, a prezydent Biden tą wizytą niejako to potwierdził”.

Kraj, o którym ludzie uważają, że on jest z innej rodziny, nie może być przyjęty do Unii Europejskiej, nawet do NATO. Ukraina jest dzisiaj postrzegana jako kraj z tej samej rodziny – dodał.

To nie przesądza losów bitwy, ale w walce o serca, o umysły to jest ogromne zwycięstwo – stwierdził.

Dowiedz się więcej