Ta strona korzysta z plików cookie.

„Uchodźcy z Ukrainy mają pełną możliwość przemieszczania się i swobodnego poruszania się po UE” – Łukasz Polinceusz, ekspert CSM, na antenie radia TOK FM [15.03.2022]

16 marca 2022
CSM w mediach

Kryzys uchodźczy będący skutkiem agresji Federacji Rosyjskiej wobec niepodległej Ukrainy ?? stanowi największy eksodus ludności w Europie od czasu II wojny światowej, z którym przyjdzie się zmierzyć całej Unii Europejskiej. W największym stopniu dotyka on na obecnym etapie Polski .

Wydaje się, że Europa jednak dosyć solidarnie podchodzi do tematu uchodźców ukraińskich. To nie jest taki sam kryzys uchodźczy jak ten w Syrii czy Afganistanie, gdy uchodźcy spoza naszego kręgu kulturowego docierali do krajów europejskich. Status uchodźczy Ukraińców, naszych gości jest zupełnie inny. Nasi goście mają pełną możliwość przemieszczania się wraz z przejściem przez granicę UNii Europejskiej, na przykład Polski. Kryzys uchodźczy warto traktować nie tylko jako wyzwanie ale i szansę, szczególnie w kontekście starzejącego się społeczeństwa. Pamiętajmy, że ci ludzie są tacy, jak my; mamy do czynienia z młodymi osobami, kobietami z dziećmi, te kobiety mają niejednokrotnie wyższe wykształcenie. Warto tę ogromną tragedię przekuć na swego rodzaju szansę dla Polski – powiedział Łukasz Polinceusz, ekspert CSM.

Dowiedz się więcej