Ta strona korzysta z plików cookie.

„To co się w Rosji dzieje nie jest dużym zaskoczeniem” – mówi Eugeniusz Smolar w podkaście “Głos Kongresu Obywatelskiego” [06.04.2022]

6 kwietnia 2022
CSM

Dyskusjaw 45. odcinku podcastu “Głos Kongresu Obywatelskiego” dotyczyła sytuacji na Ukrainie z perspektywy Rosji. W dniu ujawnienia zbrodni w Buczy, RIA Nowosti opublikowała tekst o faszystowskim charakteru, który zapowiadał eksterminację elit, podział Ukrainy i jej brutalną okupację, która ma potrwać co najmniej 25 lat. Eugeniusz Smolar zauważył, że taka narracja rosyjskich jest niebezpieczna, jako że jest rozpowszechniona wśród rosyjskiego społeczeństwa.

Smolar podkreślił również, że wojna nie jest stricte winą Putina. Zachowanie Rosji dzisiaj nie odbiega od rosyjskiego stylu rządzenia wypracowanego przez ostatnie stulecia. To, co się dzieje w Rosji, oraz to, jaką postawę przyjmuje wobec wojny w Ukrainie nie jest dużym zaskoczeniem.

Smolar zaznaczył, że nawet jeśli Rosja przegra wojnę, Putin zostanie u władzy. Jedynym rozwiązaniem, które może doprowadzić do zmiany, to jego obalenie przez wąski, wewnętrzny krąg autorytarnej władzy.

Niezależnie od dalszego losu Putina, według Eugeniusza Smolara na pewno zmieni się jedno: „Zachód nie popełni kolejnego błędu naiwności. Zachód nie ulegnie już złudzeniu, że sowiecki imperializm oznacza koniec historii”.

Eugeniusz Smolar podniósł również sprawę amerykańskiego zaangażowania w zachodnią postawę wobec Ukrainy. Zwrócił uwagę, że Polska jest zależna od polityki amerykańskiej, nie tylko zaś unijnej. Błędem Bidena, za który wszyscy płacimy, było wyjawienie to, czego USA wobec wojny nie zrobi. Smolar zaznaczył, że prezydent Stanów Zjednoczonych powinien “stawiać znaki zapytania co zrobi Zachód wobec Ukrainy, tak jak za czasu Zimnej Wojny”.

Rozmowa na kanale podcastu poruszyła także aspekt chińskiego stanowiska wobec wojny. Fakt, że ukraińskie linie kolejowe nie są bombardowane przez Rosjan są dowodem na to, że Rosja liczy się z Chinami. Ponieważ chiński szlak handlowy Jeden Pas, Jedna Droga prowadzi przez Rosję i Ukrainę, mimo tego, że koleją dostarczane są Zachodnie dostawy broni do Ukrainy, linie kolejowe nie są bombardowane, by nie zakłócić dostaw chińskich produktów. Jednocześnie Smolar stwierdził, że Chiny nie są na ten moment zagrożeniem militarnym, ich interesy strategiczne mają jednak istotny wpływ na przebieg rosyjskiej inwazji.

Ze względu na wojnę w Ukrainie, niemożliwe stało się możliwe – w ocenie Smolara fakt nawiązania rozmów między Turcją i Armenią pokazało, że to, co wydawało się niewykonalne doszło do skutku.

“Putin zdaje sobie sprawę z tego co się dzieje, pytanie jakie wyciągnie z tego wnioski strategiczne i taktyczne. Gdyby nie broń jądrowa, wszystko mogłoby się wydarzyć”. Tym samym Eugeniusz Smolar podkreślił, że zamrożenie konfliktu będzie oznaczać klęskę Putina.

Polecamy całą audycję, która dostępna również TU

Autor publikacji CSM: Marta Wójcik