Ta strona korzysta z plików cookie.

„Stanowisko UE w sprawie uchodźców staje się coraz bardziej wyważone” – dr Małgorzata Bonikowska w TV Republika [30.11.2015]

30 listopada 2015
CSM w mediach

Z uwagi na skalę napływu imigrantów do Europy, stanowisko UE ewoluuje od chęci nieograniczonego przyjmowania uchodźców do znacznie bardziej rozsądnego, wyważonego podejścia reprezentowanego m.in. przez Polskę. W pierwszej kolejności należy uszczelnić zewnętrzną granicę Unii, m.in. poprzez powołanie do życia europejskiej straży granicznej. UE powinna również podjąć intensywne działania dyplomatyczne na rzecz uregulowania konfliktów na Bliskim Wschodzie oraz udzielenia pomocy krajom, które uchodźcy traktują jako tranzytowe. Przykładem takiego państwa jest m.in. Liban – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, Prezes CSM, w audycji „Polska na Dzień Dobry” na antenie TV Republika.

Dialog Unii Europejskiej z Turcją trwa od lat 60. XX w., lecz niewiele z niego wynika. Europa wciąż nie znalazła skutecznego pomysłu, w jaki sposób ułożyć relacje z Ankarą. Warto przy tym pamiętać, że w najbliższej przyszłości Turcja wcale nie musi wybrać modelu państwa zachodniego, dlatego zadaniem UE powinno być umocnienie współpracy z tym strategicznie ważnym partnerem – dodała dr Bonikowska.

Obejrzyj całą audycję >>