Ta strona korzysta z plików cookie.

„Sprawa unijnego budżetu skutecznie połączy wszystkie 27 państw w negocjacjach z Londynem” – dr Małgorzata Bonikowska na antenie radiowej Jedynki [29.04.2017]

5 maja 2017
CSM w mediach

Sprawa unijnego budżetu skutecznie połączy wszystkie 27 państw członkowskich w negocjacjach z Londynem. Wszystkie są zainteresowane, aby Wielka Brytania wywiązała się ze swych zobowiązań do końca rozliczania projektów realizowanych w ramach obecnej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. Zgodnie z zasadą n+3 potrwa to do 2023 roku. Wielka Brytania nie ma ochoty kontynuować płatności po wyjściu z UE, co ma nastąpić w 2019 roku. Ponieważ jest drugim po Niemczech płatnikiem netto do unijnej kasy, inne państwa musiałyby tę dziurę załatać, na co nikt nie ma ochoty.

Albo trzeba by było odebrać spore środki beneficjentom – czyli takim krajom jak Polska – które oczywiście się temu sprzeciwiają – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, w głównym wydaniu Wydarzeń Polsat News i na antenie radiowej Jedynki, komentując sobotni szczyt UE – formalnie pierwszy bez udziału Wielkiej Brytanii. Szefowie państw i rządów 27 krajów UE przyjęli jednomyślnie wytyczne do negocjacji ws. warunków Brexitu.