Ta strona korzysta z plików cookie.

„Sprawa przyszłości gazociągu Nord Stream 2 na razie jest kompletnie zamknięta” – dla dziennika Fakt komentował Eugeniusz Smolar, ekspert i członek Rady Fundacji CSM [02.03.2022]

2 marca 2022
CSM w mediach

Eugeniusz Smolar o ogłoszeniu bankructwa Spółki Nord Stream 2 AG: Nasi partnerzy w Europie Zachodniej, również w Niemczech, w ciągu dosłownie trzech dni agresji rosyjskiej na Ukrainę, gwałtownie przemyśleli sytuację polityczną. Dotychczasowa polityka Niemiec spotkała się ze zmasowaną krytyką. Teraz jednak doszło do dramatycznej zmiany, którą ja doceniam, bo sam wyrażałem również na piśmie krytykę postępowania Niemiec. To, co obecnie Rosja robi na Ugranie, zmieniło stosunek do tego kraju na bardziej negatywny.

Jedność europejska, zarówno w ramach UE, jak i w ramach NATO i w stosunkach z USA, jest ogromnym orężem. Taktyka Putina i jego ekipy obliczona była na wykorzystanie istniejących podziałów w Europie, przestrzeni atlantyckiej, Europa była obolała po prezydenturze Donalda Trumpa. To, że Niemcy zmieniły swoją tradycyjną politykę niedostarczania broni, że w pełni wsparły najdalej idące sankcje – to wszystko stanowi diametralną zmianę w stosunkach z Rosją, co będzie miało konsekwencje aż po okres po-Putinowski.

Czytaj więcej