Spotkanie Prezes CSM z parlamentarzystami z Indonezji

Indonezja i Polska są geograficznie odległe i wciąż wydają się sobie egzotyczne, warto jednak intensyfikować nasze wzajemne kontakty. Może w tym pomóc aktywność i współpraca parlamentarzystów. Coraz więcej polskich turystów trafia na Bali, w czerwcu 2016 roku, Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły bezpośrednie połączenie czarterowe. Jednocześnie polscy przedsiębiorcy intensywnie szukają nowych partnerów i rynków,  zwłaszcza w Azji. Warto także pamiętać o Indonezyjczykach, którzy w latach 60-tych i 70-tych studiowali w Polsce. – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, podczas wykładu o Unii Europejskiej i Polsce dla delegacji Parlamentu Indonezji.

W spotkaniu udział wziął także Ambasador Indonezji HE Peter Gontha. Parlament Indonezji reprezentowany był przez przedstawicieli wszystkich partii politycznych, zasiadających m.in. w komisji obrony i spraw zagranicznych Parlamentu Republiki Indonezji.

Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Indonezją w 1955 roku. Rok później otwarto polskie przedstawicielstwo w Dżakarcie a w 1960 roku ambasadę Indonezji w Warszawie.Wg danych GUS, obroty w 2014 roku handlowe między Polską a Indonezją wyniosły 938 mln USD. Towary importowane do Polski to głównie guma, komponenty elektroniczne i wyroby drewniane. My eksportujemy m.in. maszyny i urządzenia elektroniczne oraz chemikalia.

Indonezjadelegacja11.08Indo1108 1Indo1108 2Indo1108 3Indo1108 6Podziekowania Ambasy Indonezji