Ta strona korzysta z plików cookie.

Seminarium: Why we have to think green?

13 listopada 2008
Wydarzenia

13 listopada 2008 roku odbyło się seminarium „Why do we have to think green?” z udziałem Pan Jamesa Woolseya – jednego z doradców Johna McCaina w dziedzinie polityki zagranicznej, w tym zagadnień związanych z energetyką i zmianami klimatu, byłego szef CIA. Spotkanie zostało zorganizowane przez Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz Ambasadę Stanów Zjednoczonych.

Robert James Woolsey Jr. jest specjalistą w zakresie polityki zagranicznej i byłym szefem CIA. Zajmował ważne stanowiska w administracji rządowej za czasów prezydentury: Jimmiego Cartera, Ronalda Reagana, Georga H.W. Busha oraz Billa Clintona.  Woolsey wspierał senatora Johna McCaina w walce o prezydenturę jako jeden z jego doradców w zakresie polityki zagranicznej, w tym zagadnień dotyczących energetyki i zmian klimatycznych.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Ambasady USA (fot. Wojciech Mandal).

Woolsey jest znany ze swoich konserwatywnych poglądów dotyczących polityki zagranicznej, ale bardziej liberalnego podejścia do zagadnień gospodarczych i społecznych. Wspierał senatora Johna McCaina w walce o prezydenturę jako jego doradca w zakresie ekologii, w tym zagadnień dotyczących energetyki i zmian klimatycznych i polityki zagranicznej.

Robert James Woolsey Jr.  zajmował w rządzie USA następujące stanowiska:

  • Doradca (w czasie odbywania służby wojskowej) Delegacji USA podczas Negocjacji w Sprawie Ograniczenia Zbrojeń (SALT1) w Helsinkach i Wiedniu, 1969-1970
  • Główny Doradca Komisji Sił Zbrojnych Senatu USA, 1970-73
  • Podsekretarz Marynarki Wojennej, 1977-1979
  • Delegat na Amerykańsko-Rosyjskie Negocjacje w Sprawie Ograniczenia Zbrojeń (START) oraz Rozmów w Sprawie Broni Nuklearnej i Kosmicznej w Genewie, 1983-1986
  • Ambasador podczas Negocjacji w Sprawie Konwencjonalnych Sił Zbrojnych w Europie (CFE), Wiedeń 1989-1991
  • Dyrektor Central Intelligence Agency, 1993-1995

Obecnie Robert James Woolsey Jr.  jest członkiem Rady Waszyngtońskiego Instytutu ds. Polityki Bliskowschodniej (WINEP), doradcą w Instytucie ds. Analiz Bezpieczeństwa Globalnego, członkiem założycielem koalicji Set America Free, a także Wiceprezesem Booz Allen Hamilton na rzecz Strategicznego Bezpieczeństwa Globalnego (od 15 lipca, 2002). Jest również byłym przewodniczącym rady powierniczej Freedom House. Polityka  energetyczna i klimatyczna Robert James Woolsey Jr.  sformułował argumenty i jasno komunikuje potrzebę odejścia od paliw kopalnych, jako warunek utrzymania bezpieczeństwa narodowego. Jest członkiem założycielem koalicji Set America Free, której celem jest uniezależnienie  Stanów Zjednoczonych od ropy. Uważa, że  silne uzależnienie USA od dostaw ropy z Bliskiego Wschodu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i widzi rozwiązanie tego problemu w rozwoju pojazdów z napędem hybrydowym oraz wykorzystaniu paliw z biomasy, takich jak etanol celulozowy. Zasiada również w zarządzie grupy Plug In America promującej samochody elektryczne. Ostatnio Rober James Woolsey napisał przedmowę do publikacji 50 Simple Steps to Save the Earth from Global Warming (Freedom Press, 2008).

Zdjęcia dzięki uprzejmości Ambasady USA (fot. Wojciech Mandal)