Seminarium: Update on the Missile Defense Program

30 października 2008 roku odbyło się seminarium z udziałem Generała Henry’ego A. Oberinga III (Dyrektor Agencji Obrony Rakietowej) zatytułowane „Update on the Missile Defense Program”, zorganizowane przez Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz Ambasadę Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Ambasady USA w Polsce.

Generał Henry A. „Trey” Obering III jest dyrektorem Agencji Obrony Antyrakietowej  w Biurze Sekretarza Obrony.  Na mocy decyzji prezydenta i z nadania Kongresu do zadań Agencji należy zapewnienie najskuteczniejszych systemów obrony przed rakietami balistycznymi dla ochrony terytorium Stanów Zjednoczonych oraz amerykańskich ddziałów i sił ekspedycyjnych przed rakietami balistycznymi. Z racji pełnionego stanowiska gen. Obering jest najwyższym rangą decydentem w zakresie pozyskiwania systemów i programów obrony antyrakietowej.
Gen. Obering urodził się w Birmingham (Luizjana). W 1973 roku wstąpił do Sił Powietrznych W 1975 roku uzyskał odznakę specjalności pilota i wykonywał zadania operacyjne za sterami F-4E Phantom.
Po przydzieleniu do programu lotów wahadłowców uczestniczył piętnastokrotnie w startach wahadłowca jako inżynier NASA odpowiedzialny za integrację działań w centrum kontroli operacji startowych.
Przed objęciem funkcji w Agencji Obrony Antyrakietowej gen. Obering kierował centrum ds. przewagi informacyjnej (Information Dominance) w sztabie Sił Powietrznych, gdzie w ramach budżetu wysokości 28 mld dolarów zaplanował i zrealizował 68 projektów z udziałem połączonych rodzajów sił zbrojnych, Sił Powietrznych oraz uczestników zagranicznych.
Po otrzymaniu dyplomu licencjackiego z inżynierii lotniczej w University of Notre Dame, uzyskał stopień magistra inżyniera astronautyki w Stanford University. Jest absolwentem Air Command Staff College (1988) oraz Industrial College of the Armed Forces (1993).
Wśród licznych odznaczeń i wyróżnień otrzymał między innymi: Defense Superior Service Medal, Legion of Merit, trzykrotnie Meritorious Service Medal oraz Air Force Commendation Medal.

Pliki: