Ta strona korzysta z plików cookie.

„Sankcje są o tyle skuteczne, że Rosja może w ciągu kilku, kilkunastu dni stać się bankrutem i państwem, które nie ma zdolności do obsługi własnych długów” – stwierdził na antenie TVN24 Janusz Reiter – były ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech oraz założyciel i przewodniczący Rady Fundacji CSM [10.03.2022]

10 marca 2022
CSM w mediach

Rosja może się też stać krajem, który będzie odcięty od obrotu gospodarczego i finansowego. To są rzeczy, które Rosja Putina doraźnie przetrwa, ale to, co się dzieje w tej chwili, oznacza, że Rosja przekreśla swoje szanse na rozwój na wiele lat. Rosjanie będą to odczuwali nie tylko doraźnie teraz, ale przez dłuższy czas. Jeżeli chodzi o odcięcie dostaw – zakaz importu ropy, gazu i węgla z Rosji – to jest to oczywiście dla wielu krajów, w tym dla Polski, trudne, a dla niektórych jeszcze trudniejsze. Bułgaria ustami swojego premiera powiedziała, że sobie nie wyobraża podjęcia szybko takiej decyzji. Unia Europejska jako całość chce ograniczyć do końca tego roku o dwie trzecie dostawy surowców energetycznych z Rosji – powiedział Janusz Reiter.

Jeżeli to się uda, to będzie to wielkie wydarzenie. I to spowoduje, że cały model biznesowy Rosji się załamie. Jeżeli się nie załamie w ciągu kilku tygodni, to się załamie w ciągu kilku miesięcy. Rosja będzie odczuwała tego skutki długo – dodał.

Dowiedz się więcej