Ta strona korzysta z plików cookie.

Zakończenie Rowerowego Jamboree 2015 śladami Kazimierza Nowaka

7 sierpnia 2015
Wydarzenia

W latach 30. ubiegłego wieku wybitny polski podróżnik i reporter Kazimierz Nowak przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem. Rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie i łodzią. Podróż zajęła mu 5 lat. Przebycie około 30 tys. km samotnie bez instrumentów technologicznych, jakimi dysponujemy dzisiaj było w tamtym czasie ogromnym wyczynem. Nowak swą afrykańską wyprawę doskonale udokumentował. Zmarł rok po powrocie, w wieku 37 lat. Doceniając podróżniczy dorobek Kazimierza Nowaka i aby przypomnieć tę postać, Fundacja „Światowe Jamboree” pod patronatem Związku Harcerstwa Polskiego zorganizowała wyprawę szlakiem, który Nowak planował przez Azję. 

Rowerowa sztafeta przejechała z Polski do Japonii, m.in. „jedwabnym szlakiem” przez Turcję, Iran i góry Pamiru. Wyprawa trwała 7 miesięcy, a jej uczestnicy wzięli udział w Światowym Jamboree Skautów w Yamaguchi (28 lipca – 8 sierpnia 2015). Całej wyprawie przyświecał też cel promocji Polski jako kraju – kandydata do organizacji międzynarodowego zlotu skautów Jamboree w roku 2023.

To niezwykle barwne spotkanie narodów i kultur jest organizowane – na wzór olimpiad – co 4 lata od 1920 roku. Odbywa się pod hasłem działania dla wspólnego dobra i pokoju na Ziemi, pokonywania barier i stereotypów oraz tworzenia warunków do rozwoju.

Szczegółowe informacje o skautowym zlocie w Japonii w 2015 roku dostępne są na stronie www.23wsj.jp.

Więcej informacji o wyprawie rowerowej: www.rowerowejamboree.pl.