Zapytany o aktualną sytuację polityczną w regionie, dr Bruno Surdel zauważył, że większość problemów między Turcją, Cyprem i Grecją jest zaostrzana w kontekście zbliżających się wyborów w każdym z tych państw. Pokłady surowców naturalnych we wschodniej części morza śródziemnego stanową od lat ognisko zapalne między Turcją, Cyprem, a Grecją. Turcja oskarża przede wszystkim Grecję, częściowo Cypr i pośrednio Unię Europejską, o zawłaszczanie dostępu do złóż morskich.
W tureckiej polityce zagranicznej na pierwszy plan wychodzą również negocjacje w sprawie powiększenia NATO. Kwestia członkowska Szwecji i Finlandii w NATO jest mocno powiązana — pomimo obustronnych zaprzeczeń — ze zgodą amerykańskiego Kongresu na zakup czterdziestu myśliwców F-16 przez Turcję. Po wykluczeniu Turcji z programu produkcji F-35 przez Donalda Trumpa w 2019, Erdoğan potrzebuje sukcesów w militarnych relacjach z USA.
Warto zauważyć, że w roku wyborczym w Turcji następuje ewidentne ocieplenie relacji między Ankarą, Moskwą i Damaszkiem. Erdoğan parokrotnie zaznaczał, że wojna w Syrii powinna się jak najszybciej zakończyć. Dla Turcji jest to kluczowe w kontekście wielomilionowej grupy syryjskich uchodźców, którzy nie są mile widziani przez około 60% Turków. Temat ten już jest obecny i będzie wychodził na pierwszy plan kampanii wyborczej w Turcji – zauważył dr Bruno Surdel, ekspert CSM.