Ta strona korzysta z plików cookie.

„Scenariusze rozwoju UE mogą być różne” – dr Małgorzata Bonikowska w programie „Państwo to My” telewizji Polsat [10.06.2016]

10 czerwca 2016
CSM w mediach

Wizja rozwoju Unii Europejskiej, którą realizowaliśmy w latach 90tych, załamała się po odrzuceniu unijnej konstytucji przez Francuzów i Holendrów w 2005 roku. Wcześniej rzeczywiście Europa myślała, że do modelu federalnego jest już niedaleko. Lecz od ponad dekady dryfujemy bez jasnej koncepcji wspólnej przyszłości. Stanęliśmy w pół drogi: jesteśmy czymś więcej niż organizacją międzynarodową, ale czymś znacznie mniej niż państwem. Dlatego brytyjskie referendum będzie ważnym elementem kształtującym dalszy model integrowania się Starego Kontynentu – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, w programie „Państwo to My” na antenie telewizji Polsat.

Gościem red. Bogusława Chraboty był także dr Jerzy Andrzej Wojciechowski z Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. W przypadku Brexitu, w który ja osobiście nie wierzę, Polacy pracujący w Zjednoczonym Królestwie utracą prawa związane z czterema swobodami UE. Będą więc uzależnieni od decyzji brytyjskiego rządu co do warunków oferowanych imigrantom. Jednak wychodzenie Wielkiej Brytanii z UE potrwa co najmniej kilka lat, będzie więc dość czasu, aby przemyśleć swoje życiowe plany. Natomiast Brexit z pewnością przyniesie utrudnienia dla tych Polaków, którzy się dopiero na Wyspy wybierają – dodała szefowa CSM.

Obejrzyj program