Ta strona korzysta z plików cookie.

„Projekt UE ewoluuje w kierunku silniejszej pozycji państw człokowskich” – dr Małgorzata Bonikowska w Radiu TOK FM [3.12.2015]

3 grudnia 2015
CSM w mediach

W kontekście planowanego w 2017 r. referendum w Wielkiej Brytanii, dotyczącego ewentualnego wystąpienia tego kraju z UE, pojawia się pytanie, jak ma wyglądać przyszłość projektu europejskiego. Wobec narastających zagrożeń gospodarczych i w dziedzinie bezpieczeństwa wyczerpała się formuła, w której kompetencje decyzyjne należały głównie do unijnych instytucji. Wzrost znaczenia Rady Europejskiej świadczy o coraz większej wadze międzyrządowych ustaleń i silniejszej pozycji państw. Jest to krok w dobrym kierunku, który może zapewnić Europie mocne przywództwo polityczne i większe bezpieczeństwo – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, Prezes CSM, w audycji „EKG” na antenie Radia TOK FM.

Decyzja Wielkiej Brytanii o wsparciu Francji w operacji militarnej przeciwko Państwu Islamskiemu to dobra wiadomość. Najsilniejsze państwa UE dążą do prowadzenia bardziej aktywnych działań w Syrii i uniknięcia w ten sposób konieczności budowania koalicji z Rosją – dodała dr Bonikowska.

W dyskusji wzięli także udział Rafał Antczak (firma Deloitte) i Sławomir Sierakowski (Krytyka Polityczna).

Posłuchaj całej audycji >>