Ta strona korzysta z plików cookie.

„Populistyczne partie rosną w siłę” – dr Małgorzata Bonikowska o sytuacji we Włoszech i Europie dla Radia Kampus [07.09.2016]

7 września 2016
CSM w mediach

Ruch 5 Gwiazdek, para-partia założona przez komika i gwiazdę włoskiej telewizji Beppe Grillo wpisuje się w szerszy trend uwodzenia ludzi przez populistów. W wyborach parlamentarnych we Włoszech w 2013 roku partia ta uzyskała 25% głosów, co odpowiadało ponad 50 mandatom w Senacie i 110 mandatom w Izbie Deputowanych. Włosi są zmęczeni zarówno starą jak i nową elitą, którą reprezentuje premier Matteo Renzi. Jesienne referendum konstytucyjne może przesądzić o jego politycznej przyszłości, na której cieniem kładzie się zapaść finansowa i kryzys systemu bankowego – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, na antenie Radia Kampus.

Właśnie dlatego rząd włoski dąży obecnie do zintegrowania UE w gronie 7-12 państw okrojonej strefy euro. To by wybawiło Włochy z gospodarczych tarapatów i przerzuciło ciężar zapłacenia za plan naprawczy na partnerów – dodała prezes CSM.

{phocadownload view=youtube|url=https://www.youtube.com/watch?v=Le1_n60cjJ0&}