Ta strona korzysta z plików cookie.

„Polska odgrywa kluczową rolę na mapie sojuszników USA, jeśli chodzi o Europę Wschodnią. Przecież jest to główny partner w zabezpieczeniu wschodniej granicy Unii Europejskiej” – dr Bonikowska na temat polsko-amerykańskich relacji w kontekście wojny Rosji z Ukrainą. [13.02.2023]

13 lutego 2023
CSM w mediach

Polska jest bardzo ważnym sojusznikiem w NATO, który wywiązuje się ze swoich zobowiązań: teraz na obronę przeznacza 2% PKB, a będzie przeznaczać 3%. (…) Polska wyróżnia się pod tym względem pozytywnie.
Wojna na Ukrainie zamieniła Polskę w swoisty hub. Polska stała się dla Zachodu hubem tranzytowym, skąd na Ukrainę trafia broń, a ukraińscy piloci i żołnierze są tu szkoleni. Tak więc Polska rzeczywiście stała się takim głównym partnerem Zachodu, w tym Stanów Zjednoczonych, do, powiedzmy, „rozwiązywania” problemów związanych z wojną na Ukrainie – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Strona polska zrobi wszystko, aby przekonać Amerykanów, jeśli Republikanie dojdą do władzy, aby intensywnie ich wspierali i to na bardzo dużą skalę. A to oczywiście leży w polskim interesie. Ale wydaje się, że jest to również w interesie amerykańskim, bo po pierwsze, wojna na Ukrainie bardzo skutecznie „wiąże Rosji ręce”, prowadząc do osłabienia Rosjan w innych obszarach aktywności międzynarodowej. A po drugie, trudno się teraz wycofać, bo wojna trwa już rok, a Amerykanie, można powiedzieć, stoją na straży prawa międzynarodowego i chcą zapobiec takim sytuacjom, w których kraje, których przywódcy mogą myśleć, że skoro mają władzę i armię, to mogą najechać na inny kraj i próbować oderwać część jego terytorium – dodała politolog.

Czytaj więcej