Ta strona korzysta z plików cookie.

„Polska musi prowadzić aktywną politykę zagraniczną” – artykuł Eugeniusza Smolara na łamach carnegieeurope.eu [5.06.2015]

5 czerwca 2015
CSM w mediach

Ze uwagi na historię i sytuację geopolityczną, Polska musi prowadzić aktywną politykę zagraniczną. Warszawa doskonale to rozumie i dlatego wykorzystuje wszelkie możliwe środki na poziomie krajowym oraz międzynarodowym, by zabezpieczać swoje żywotne interesy. W związku z polityką Rosji wobec Ukrainy, na plan pierwszy wysunęły się w tym względzie kwestie bezpieczeństwa. Widać to w działaniach Polski, która do 2022 roku przeznaczy aż 40 mld dolarów na modernizację armii, zaś w ubiegłym roku gościła jedną trzecią gabinetu ministrów USA – pisze Eugeniusz Smolar, ekspert CSM, w artykule „Letter from Warsaw”, opublikowanym na portalu Carnegie Europe (carnegieeurope.eu).

Jeżeli chodzi o postrzeganie głównych zagrożeń dla narodowego bezpieczeństwa, Polska ma obecnie dużo więcej wspólnego z krajami skandynawskimi i bałtyckimi, niż z pozostałymi państwami Grupy Wyszehradzkiej, Niemcami bądź Francją. Trzeba jednak pamiętać, że Warszawa poprze wszelkie działania, które mogłyby wzmocnić solidarność w ramach Unii Europejskiej oraz NATO – dodaje Smolar.

Przeczytaj cały artykuł (wersja w języku angielskim) >>