Ta strona korzysta z plików cookie.

„Polska jest członkiem UE, uczestniczy we wszystkich pracach instytucji unijnych, budowanie wrażenia, że jest jakaś Unia obok, która jest obcym ciałem i czegoś od nas chce, jest absolutnie mylące” – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska na antenie Polskiego Radia [08.08.2021]

8 sierpnia 2021
CSM w mediach

Skoro jesteśmy członkiem UE, obowiązują nas pewne prawa, które ta organizacja wprowadziła, by móc istnieć i funkcjonować. Jednym z nich jest nadrzędność prawa unijnego nad krajowym, po to, by było spójne prawodawstwo, drugim są rządy prawa i praworządność. W obu tych tematach ze względu na reformę wymiaru sprawiedliwości ciągną się problemy, co powoduje, że nasze racje z Brukselą są niepotrzebnie coraz bardziej napięte – powiedziała prezes CSM, dr Małgorzata Bonikowska.

W przypadku Polski podstawowym wątkiem jest reforma wymiaru sprawiedliwości, do czego Polska ma prawo, natomiast nie może ona powodować, że mamy kwestionowanie nadrzędności prawa unijnego nad krajowym. (…) Tworząc prawo w Polsce, zawsze uzgadniamy treść każdego aktu prawnego z prawem unijnym, tak by ten system prawny był spójny – dodała.

Dowiedz się więcej