Ta strona korzysta z plików cookie.

„Państwa azjatyckie starają się dogonić ten zachodni świat, nie chcą już być rozwijające się” – dr Bonikowska, prezes CSM, posumowała nastroje w Azji w debacie „COP26 w Azji” Nowej Konfederacji i CSM [09.12.2021]

9 grudnia 2021
CSM w mediach

Dr Bonikowska zauważyła, że w Azji zapanował boom we wszystkich dziedzinach, również innowacyjności. Zaznaczyła, że Chiny i Indie nie zrezygnują z rozwoju, z prześcignięcia krajów rozwiniętych. Dla nich cele klimatyczne, wyznaczane przez kraje rozwinięte, które rozwinęły się wcześniej, intensywnie eksploatując zasoby, są niesprawiedliwe i żądają rekompensat z tytułu wstrzymania emisji, co wywołuje ogromne kontrowersje. Zwróciła również uwagę na ogromne rozmiary miast azjatyckich.

Dr Surdel wypowiedział się na temat nieobecności Xi Jingping’a na COP26, która może wynikać z faktu, że Chiny nie chcą się zobowiązać do niczego więcej poza tym, co już zostało postanowione przy okazji COP25 w Paryżu. Poruszył również kwestię chińsko-amerykańskiego porozumienia, które – jego zdaniem – nie przyniesie strategicznych zmian.