Ta strona korzysta z plików cookie.

Panel na temat migracji podczas Warsaw Security Forum prowadzony przez dr Małgorzatę Bonikowską

5 listopada 2015
Wydarzenia

Europa ma trudności, by sprostać wyzwaniom związanym z migracjami i nie dotyczy to wyłącznie niekontrolowanego napływu uchodźców. Większość państw Zachodu nie znajduje sposobu na efektywną integrację imigrantów. Dlatego też, wbrew oczekiwaniom rządów i ekspertów, przyjmowanie przybyszów z zewnątrz tylko w niewielkim stopniu poprawia sytuację na rynku pracy. Polska powinna mieć to na uwadze i wyciągać wnioski z doświadczeń innych krajów – stwierdziła prof. Krystyna Iglicka-Okólska, ekspert CSM, podczas panelu dyskusyjnego „What solutions do we have to tackle the causes, consequences and fundamentalism challenges of immigration in Europe?” w ramach Warsaw Security Forum.

Unia Europejska musi wykazać się większą spójnością oraz efektywnością działań, by poradzić sobie z kryzysem migracyjnym. Trzeba pamiętać, że to wyzwanie ma charakter długookresowy. Migranci będą napływać także w kolejnych latach, co jest związane m.in. z narastającymi trudnościami z dostępem do wody pitnej w Afryce – dodała dr Małgorzata Bonikowska, Prezes CSM, która moderowała dyskusję. W panelu uczestniczyli również: Irena Krasnicka (Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej), Yosef Kuperwasser (Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Strategii Izraela) i Franz Wolf (Ministerstwo Spraw Zagranicznych Austrii).

Warsaw Security Forum to jedna z najważniejszych w Europie Środkowej konferencji dotyczących międzynarodowego bezpieczeństwa, organizowana w dniach 5-6 listopada 2015 r. przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego. Wśród uczestników tegorocznego Forum znaleźli się prezydenci, ministrowie i ambasadorzy (m.in. prezydent Polski Andrzej Duda i były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili), a także znani eksperci ds. bezpieczeństwa. CSM jest partnerem wydarzenia.

Czytaj więcej na temat Warsaw Security Forum 2015 >>