Dyplomacja jest podstawą budowania dobrych relacji międzynarodowych, dlatego trzeba rozszerzać liczbę ambasad. Nasza obecność w Polsce oznacza dostrzeżenie ważnej pozycji tego kraju w Europie – powiedział minister spraw zagranicznych Senegalu Mankeur Ndiaye. Jego rząd zdecydował się na uruchomienie placówki w Warszawie w wyniku misji gospodarczej polskiego MSZ i firm do Dakaru w 2014 roku. Wzięło w niej udział także CSM. Dziś cieszę się z urodzin tego naszego „pierwszego dziecka”, a wkrótce będzie drugie: placówka RP w Dakarze – zauważyła wiceminister Katarzyna Kacperczyk, inicjatorka misji i intensyfikacji stosunków dwustronnych.
Polska wraca do Senegalu po 7 latach od zamknięcia tam polskiej ambasady. Placówka w Dakarze ma obsługiwać także inne francuskojęzyczne państwa Afryki Zachodniej, obecnie dzielone między ambasadę RP w Maroku i w Nigerii. Będzie to szósta polska ambasada w Afryce Subsaharyjskiej.
Senegal jest kluczowym partnerem Polski w regionie Afryki Zachodniej. W 2014 r. wartość polsko-senegalskiej wymiany handlowej wyniosła ponad 69 mln USD (wzrost o ok. 17% w stosunku do 2013 r., eksport do Senegalu – ponad 47 mln USD, import – 22 mln USD.). Polska eksportuje na rynek senegalski przede wszystkim artykuły rolno-spożywcze, wyroby przemysłu elektromaszynowego i produkty mineralne. W imporcie z Senegalu dominują produkty mineralne oraz produkty pochodzenia roślinnego. Jednym z najważniejszych europejskich inwestorów w Senegalu jest polska Grupa Azoty SA.
Czytaj więcej na temat wizyty ministra spraw zagranicznych Senegalu w Polsce >>