„Organizacja przejazdu została znakomicie zaplanowana, w kompletnej tajemnicy. Potem kilka godzin w Kijowie i podróż z powrotem. Z wizytą było związane ryzyko dla jego osobistego bezpieczeństwa, które Biden postanowił ponieść” – Eugeniusz Smolar na temat wizyty Bidena w Kijowie [20.02.2023]

W Kijowie Biden zapowiedział udzielenie dodatkowej pomocy w wysokości pół miliarda dolarów, w tym więcej amunicji i haubic. To będzie już w sumie ponad 40 mld zaplanowanych wydatków. Pomoc nie obejmuje jednak cięższego uzbrojenia, takiego, jak rakiety o większym zasięgu czy myśliwce, którego Ukraina oczekuje – powiedział Eugeniusz Smolar, ekspert CSM, w rozmowie z OKO.press.

Największe znaczenie ma symbolika tej podróży, jako wyraz, że zacytuję prezydenta: „nienaruszalnego poparcia dla Ukrainy w jej walce o integralność terytorialną”. Także jako wyraz uznania dla odwagi, niezłomności i heroizmu Ukraińców, co tylko ich wzmocni moralnie i wzmoże pragnienie zwycięstwa. Prezydent Zełenski skomentował, że wizyta Bidena przybliża zwycięstwo – mówił ekspert.

Problem jest z definicją zwycięstwa – dodał.

Czytaj więcej