Ta strona korzysta z plików cookie.

„Nowa zimna wojna jest nadmiernym uproszczeniem. Kompletnie nowa sytuacja globalna zasługuje na zupełnie nową nazwę” – dr Małgorzata Bonikowska w debacie Nowej Konfederacji [01.04.2023]

1 kwietnia 2023
Naszym zdaniem

Koncert mocarstw również nie jest dokładną odpowiedzią lub odzwierciedleniem tego, co się dzieje. To, z czym mamy do czynienia, to zakwestionowanie jednostronnego świata. Jednocześnie jest to kwestionowanie przywództwa jednej „słusznej” strony – powiedziała dr Bonikowska w debacie Nowej Konfederacji pt. „Czy jesteśmy już pogrążeni w nowej zimnej wojnie?”

Po wygranej zimnej wojnie przez Amerykanów, Zachód nie miał adwersarza ani alternatywy przedstawionej przez nikogo w latach 90. Obecnie widoczne jest wyraźne wypieranie dominacji Zachodu przez rosnące siły i potęgę globalnego Południa. Zdaniem przywódców Chin, Chiny powinny powrócić do pozycji, którą zawsze zajmowały. Tak samo postrzegają świat Indie.
Globalne Południe nie tylko obudziło się z faktu, że Zachód przez ostatnie kilkaset lat zdominował, podbił i rozdawał karty według własnych interesów, ale też otrząsnęło z tego – dodała.