Ta strona korzysta z plików cookie.

„Napięcia w relacjach z Kurdami nie służą stosunkom Ankary z UE” – dr Małgorzata Bonikowska w radiowej Jedynce [7.08.2015]

7 sierpnia 2015
CSM w mediach

Unia Europejska z jednej strony popiera zdecydowane działania Turcji wobec Państwa Islamskiego, natomiast z drugiej ostrzega ją przed ewentualną eskalacją konfliktu z mniejszością kurdyjską. Taki scenariusz nie służyłby zarówno relacjom Ankary z Brukselą, jak też sytuacji bezpieczeństwa w całym niestabilnym regionie Bliskiego Wschodu. Z perspektywy Turcji byłoby to niewskazane także ze względu na negocjacje dotyczące członkostwa tego kraju w UE i współpracę z państwami Zachodu w obliczu wspólnego zagrożenia islamskim fundamentalizmem – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, Prezes CSM, w audycji „Polska i świat” na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Turcja to nasz bardzo ważny sojusznik – druga armia w NATO i wiodący gracz na Bliskim Wschodzie. Zaangażowanie Ankary w jakiekolwiek konflikty ma dla Europy strategiczne znaczenie, dlatego UE musi reagować w sytuacji zaostrzenia relacji turecko-kurdyjskich – dodała dr Bonikowska.

Posłuchaj całej audycji >>