Ta strona korzysta z plików cookie.

„Musimy naprawdę szybko dostarczyć broń, która jest jedyną szansą dla ukraińskiej armii na zwycięstwo” – dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, w wywiadzie dla TVP World [13.05.2023]

13 maja 2023
CSM w mediach

Szansa na odparcie sił rosyjskich jest duża, ale ukraińska armia potrzebuje broni. Problem Stanów Zjednoczonych i Europy polega na tym, że fabryki produkują broń i amunicję jak w czasach pokoju, podczas gdy rosyjski przemysł wojskowy produkuje jak w czasach wojny – uważa dr M. Bonikowska w wywiadzie dla TVP World.

Odpieranie rosyjskiego agresora jest ważną sprawą dla Europy, która nie chce, aby wojna trwała wiecznie. Ukraińska armia skupia się na froncie, a prezydent Zełeński zajmuje się polityką, sojuszami i przygotowaniem gruntu pod przyszłe rozmowy i negocjacje – dodaje.

Bonikowska, pytana o rozmowy Zełeńskiego z Papieżem Franciszkiem, odpowiada, że choć Watykan nie podaje żadnych konkretnych informacji, to jego dyplomacja jest naprawdę dobra i skuteczna. Zełeński poszukuje sojuszników w każdym kraju, którzy mogą zmusić Rosję do negocjacji. Prezydent Ukrainy chce przekonać Chiny, że lepiej zakończyć wojnę niż ją kontynuować. Komentatorzy nie ufają Chinom jako mediatorowi, którzy mogą próbować wykorzystać sytuację na swoją korzyść.

https://www.youtube.com/watch?v=rGzVw-kUxoQ&ab_channel=TVPWorld