Ta strona korzysta z plików cookie.

„Lepiej mówić mniej, a robić więcej” – prezes CSM podaje receptę dla Zachodu wobec wojny w Ukrainie [19.04.2022]

19 kwietnia 2022
CSM w mediach

W audycji Polskiego Radia prezes CSM, dr Bonikowska odniosła się do postawy świata zachodniego wobec Rosji i prezydenta Putina.

W naszym interesie jest to, żeby Rosja z konfliktu wyszła jak najsłabsza – Prezes CSM zaznaczyła kilkukrotnie.

Zadaniem sił Zachodu jest takie osłabienie Rosji, by nie była już ona permanentnym zagrożeniem. Nie jest to łatwe biorąc pod uwagę liczne zależności między Rosją a państwami europejskimi. Wynika to z polityki unijnej prowadzonej przez ostatnie lata, zgodnie z którą Rosja nie będzie agresywna, jeśli jej powiązania z państwami Zachodniej Europy będą wielopłaszczyznowe. Jak jednak pokazała wojna w Ukrainie, polityka ta okazała się błędna. Pomimo dążeń do uniezależnienia, takim krajom jak np. Niemcom nie jest łatwo szybko uniezależnić się od Rosji w aspekcie gospodarczym.

Dr Bonikowska wskazała, że wojna w Ukrainie nie dotyczy wyłącznie tego państwa, ale jest sprawą całego Zachodu i jego przyszłości. Prezes CSM zaznaczyła, że potrzebne jest kompleksowe działanie, tak jak czyniono to do tej pory: Zachód dostarcza na Ukrainę dostawy broni, prowadzi współpracę między wywiadami poszczególnych państw i uruchamia kolejne pakiety sankcji. Do tej pory nie udało się jednak zapewnić bezpieczeństwa dla ukraińskich miast, nie powstały bezpieczne korytarze humanitarne.

Determinacja Zachodu wzrasta tym bardziej, im dłużej broni się Ukraina – zauważyła dr Małgorzata Bonikowska.

W audycji zaznaczono również, że Rosja nie jest osamotniona na arenie międzynarodowej. Dlatego też – jak podkreśliła Prezes CSM – istotne są badania dyplomatyczne i informacyjne, aby zwalczać rosyjską propagandę i by nie dopuścić, by inne państwa uwierzyły w narrację Rosji o wojnie w Ukrainie.

Dr Bonikowska podkreśliła, że należy pamiętać o konsekwencjach jakie przyniesie ta wojna. Bez względu na wynik konfliktu, Rosja pozostanie sąsiadem, krajem przy granicy UE i NATO. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby z Rosją rozmawiać, wypracować stosunki które pozwolą na wzajemne relacje w przyszłości. Nie ma wątpliwości, że Rosja nie może być partnerem Zachodu. Niektórzy jednak łudzą się, że kiedyś, za parę lat, będzie można się z Rosja ułożyć – zdaniem dr Bonikowskiej nie będzie to jednak możliwe tak długo, jak u władzy pozostanie Putin. Wszystko zależy jednak od starcia militarnego – podkreśliła.  

Wojna wciąż trwa, a o jej wyniku będą decydować kolejne tygodnie.

Wojna jest testem jedności i determinacji Zachodu – podsumowała Prezes CSM.

Polecamy całą audycję!

Autor publikacji CSM: Marta Wójcik