Ta strona korzysta z plików cookie.

„Kryzys pozwala na przeformułowanie stosunków Chin z Rosją, USA, Europą oraz tzw. Globalnym Południem. Pekin postępuje więc ostrożnie z obawą przed sankcjami amerykańskimi i zaostrzeniem stosunków z UE, które mogłyby uderzyć w gospodarkę chińską i ograniczyć wpływy na świecie” – powiedział Eugeniusz Smolar w wywiadzie dla Interii Wiadomości [23.05.2023]

23 maja 2023
CSM w mediach

Według Eugeniusza Smolara, Chiny są traktowane jako partner niewiarygodny dla Ukrainy, USA i Zachodu. Uważa on, że presja wywierana przez Pekin nie zakończy konfliktu na Ukrainie, ponieważ dla Putina i elity rosyjskiej władzy wojna ma znaczenie egzystencjalne. Kryzys na Ukrainie pozwala na przedefiniowanie stosunków Chin z Rosją, USA, Europą oraz tzw. Globalnym Południem. Pekin postępuje zatem ostrożnie z obawy przed sankcjami amerykańskimi i zaostrzeniem stosunków z UE, które mogłyby uderzyć w chińską gospodarkę i ograniczyć wpływy na świecie.

Nie tylko państwa te nie przyłączyły się do sankcji, ale wręcz pomagają w ich łamaniu zwiększając wymianę handlową z Rosją – podkreśla Eugeniusz Smolar.

Czytaj więcej