Ta strona korzysta z plików cookie.

„Kryzys migracyjny wymaga od Europy solidarnej postawy” – dr Małgorzata Bonikowska w Radiu TOK FM [7.09.2015]

7 września 2015
CSM w mediach

Kryzys migracyjny jest jednym z głównych wyzwań stojących obecnie przed Unią Europejską. Można było spodziewać się takiego rozwoju wydarzeń w dobie narastających nierówności społecznych i majątkowych, lecz mimo to UE okazała się nieprzygotowana wobec tak dużej skali zjawiska. Co gorsza, temat polityki migracyjnej zaczął być populistycznie wykorzystywany w kampaniach wyborczych. Solidarnością z imigrantami niestety nie wykazują się państwa Europy Środkowej, w tym Polska. W tym kontekście warto pamiętać, że z naszego kraju również wyjeżdżano w poszukiwaniu lepszego życia – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, Prezes CSM, w audycji „EKG” na antenie Radia TOK FM.

W obecnej sytuacji można też jednak odnaleźć pozytywy. Pod presją wyzwań związanych z kryzysem migracyjnym uaktywniła się Grupa Wyszehradzka, która – z punktu widzenia Polski – wciąż jest projektem o dużych perspektywach. Jej główna zaleta polega na możliwości porozumiewania się w regionalnych podgrupach w ramach Unii Europejskiej – dodała dr Bonikowska.

W dyskusji wzięli także udział Ignacy Morawski (główny ekonomista BIZ Bank) oraz Jan Król (Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka).

Posłuchaj całej audycji >>