„Konferencja w Camp David i jej następstwa. Izraelsko-Palestyński proces pokojowy po roku 2000” – książka Jerzego Wójcika

2016-10-26 16.57.28Po 13 latach od fiaska konferencji w Camp David wiemy już, że to wydarzenie jest jednym z najważniejszych momentów w relacjach izraelsko-palestyńskich. Nie zawaham się postawić konferencji w Camp David na jednej linii z takimi wydarzeniami jak rezolucja ONZ z 1947 roku względem podziału mandatowej Palestyny czy wojna sześciodniowa z 1967 roku. To wydarzenie całkowicie zmieniło izraelsko-palestyński proces pokojowy, podważyło wręcz jego filary i całą dotychczasową strukturę negocjacji – pisze Jerzy Wójcik. Publikacja jest analizą stosunków między Izraelem a Palestyną po szczycie w Camp David (USA). W spotkaniu, które się odbyło w dniach 11-24 lipca 2000 roku uczestniczyli: Ehud Barak – ówczesny premier Izraela, Jaser Arafat – wtedy prezydent Autonomii Palestyńskiej oraz w roli mediatora Bill Clinton – ówczesny prezydent USA.

Najważniejszym celem szczytu było nawiązanie dialogu między reprezentantami Izraela i Palestyny oraz rozwiązanie naglących sporów jak status Jerozolimy, czy ustalenie granic przyszłego państwa palestyńskiego. „Prezydent Bill Clinton doszedł do wniosku, że strony nie są w stanie dojść do porozumienia” oznajmił rzecznik Białego Domu po paru dniach trudnych negocjacji.

Jerzy Wójcik jest ekspertem CSM, doktorem nauk humanistycznych, założycielem Forum Izrael-Polska-Europa, współpracownikiem Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz autorem licznych publikacji o tematyce bliskowschodniej.

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Menu
Gaziantep masaj Kutahya masaj Elazig masaj Trabzon masaj Malatya masaj Sivas masaj Ordu masaj Sakarya masaj Manisa masaj Mersin masaj Tokat masaj Afyon masaj Denizli masaj Kayseri masaj Eskisehir masaj Pamukkale mutlu son sanliurfa mutlu son Didim mutlu son sanliurfa mutlu son