Ta strona korzysta z plików cookie.

Konferencja „Polska społeczność w Norwegii – wyzwania i szanse – elementy integracji” – z udziałem CSM

26 listopada 2014
Naszym zdaniem

Paneliści reprezentujący różne sektory społeczeństwa norweskiego i polskiego analizowali wyzwania społeczno-ekonomiczne obu krajów oraz szanse związane z integracją Polaków w Norwegii. W debacie wzięła udział prof. dr hab. Krystyna Iglicka, ekspert CSM. Podczas spotkania dyskutowano również o stosunkach między Polską i Norwegią w wymiarze kulturalnym. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ambasadę RP w Oslo.

W swoim wystąpieniu skupiła się na przedstawieniu polskiej perspektywy w kwestii sytuacji Polaków w Norwegii. Podkreśliła, że od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, migracje z Polski stanowią największy w historii Norwegii napływ migrantów w historii kraju (obecnie ponad 82 tys. polskich mieszkańców). Prof. Iglicka zwróciła także uwagę na obecne wyzwania stojące przed Polakami, zarówno jeśli chodzi o ich sytuację na norweskim rynku pracy, jak i sytuację rodzinną. Prezentacja prof. Iglickiej oparta była o dotychczasowe rezultaty projektu TRANSFAM.

Pobierz prezentację w języku angielskim tu: {phocadownload view=file|id=529|target=s}

Konferencja wspierana była przez Fundusz Współpracy Dwustronnej. Więcej:  http://eeagrants.org/Partnerships/Bilateral-national-fund-Poland

CSM jest zaangażowany w badanie polskiej emigracji w Norwegii poprzez Projekt TRANSFAM, finansowany ze środków funduszy norweskich. Skupia się on na zagadnieniu migracji transnarodowych oraz tworzeniu polskich rodzin w Norwegii. Jest on realizowany przez CSM w ramach polsko-norweskiego konsorcjum (CSM, Uniwersytet Jagielloński, Agder Research, Nova) i trwa od 1 lipca 2013 roku do 30 czerwca 2016 roku. Polecamy pierwszy raport cząstkowy przygotowany przez CSM w ramach projektu TRANSFAM. Raport zatytułowany „Poland – Past and current migration outflows with the special emphasis on Norway” jest efektem prac w ramach zadania 1 projektu. Jego autorami są prof. dr hab. Krystyna Iglicka oraz dr Katarzyna Gmaj. Zapraszamy do lektury!

Pobierz raport:

{phocadownload view=file|id=720|target=s}

Więcej o TRANSFAM na stronach projektu >>>

Program konferencji w Oslo: http://www.oslo.msz.gov.pl/resource/4817936f-5739-4de6-9bf7-4416b5cc5d09:JCR