Ta strona korzysta z plików cookie.

Konferencja „Davos – Warszawa 2016. Nowy kontekst globalny, nowe wyzwania dla Polski”

22 stycznia 2016
Wydarzenia

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, odbywające się w tym roku w dniach 20-23 stycznia, to jedna z najważniejszych globalnych konferencji, podczas której przywódcy polityczni i liderzy biznesu dyskutują na temat głównych społecznych i ekonomicznych problemów świata. Wątki kluczowych rozmów podejmowanych w Davos, a także wnioski i rekomendacje z Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie były tematem briefingu „Davos – Warszawa 2016. Nowy kontekst globalny, nowe wyzwania dla Polski”. Wydarzenie zorganizowane już po raz drugi przez EFNI oraz ośrodek THINKTANK służyło ożywieniu dyskusji dotyczącej globalnych i polskich wyzwań rozwojowych, politycznych, gospodarczych i społecznych.

W brefingu wzięli udział m.in.: Zbigniew Gajewski (Dyrektor Generalny Europejskiego Forum Nowych Idei), Witold Dzielski (Dyrektor Biura Spraw Zagranicznych w Kancelarii Prezydenta RP), Katarzyna Kacperczyk (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP), dr Henryka Bochniarz (Prezydent Konfederacji Lewiatan), Cezary Gaweł (Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej RP), Ignacy Morawski (główny ekonomista BIZ Bank) i Dariusz Piotrowski (Microsoft). Dyskusję moderowali dr Małgorzata Bonikowska, Prezes CSM i ośrodka THINKTANK oraz Paweł Rabiej, partner w ośrodku THINKTANK. Partnerem wydarzenia był Microsoft Polska.

Na Forum w Davos Polskę reprezentował Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski. Wziął udział m.in. w panelu na temat międzynarodowych migracji, podczas którego powiedział: Musimy pamiętać, że na wschodnich rubieżach Europy nadal trwa konflikt zbrojny. Setki tysięcy osób opuściło Ukrainę i przyjechało do Polski – to także kryzys migracyjny, ale znacznie słabiej dostrzegany. Jeśli chodzi o napływ uchodźców z Południa, Europa została zaskoczona skalą zjawiska, lecz pod koniec 2015 roku zaczęła działać w bardziej zorganizowany sposób i rozpoczęła m.in. współpracę z Turcją.

Czytaj więcej na temat briefingu >>
Debata w Davos z udziałem Ministra Spraw Zagranicznych RP (materiał wideo) >>
Czytaj więcej na temat Forum w Davos i briefingu w Warszawie („Rzeczpospolita”, artykuł współpracownika CSM Rafała Tomańskiego) >>
Wypowiedź amb. Janusza Reitera, Przewodniczącego Rady Fundacji CSM, w kontekście Forum w Davos >>