Ta strona korzysta z plików cookie.

„Karty w światowej polityce są rozdawane na nowo” – Janusz Reiter dla portali Onet.pl, Biznes.pl i Forbes.pl [20.01.2016]

20 stycznia 2016
CSM w mediach

Dotychczas panowało przekonanie, że karty w światowej polityce zostały rozdane w 1989 roku i było to rozstrzygnięcie ostateczne. Okazuje się, że teraz te karty są rozdawane na nowo, a samo rozdanie ma znacznie większy zasięg, niż poprzednie. Chodzi w nim już nie o to, jaką rolę będzie odgrywała Polska w Europie, bo obecnej pozycji nikt nam nie odbierze. Pytanie brzmi, jaką rolę będzie odgrywała Europa w świecie – czy pozostanie jej rola aktora, czy wyłącznie widza. Musimy przy tym pamiętać, że jakikolwiek głębszy kryzys, a także spadek znaczenia Europy nie jest w interesie Polski – stwierdził Janusz Reiter, Przewodniczący Rady Fundacji CSM, w wypowiedzi dla portali Onet.pl, Biznes.pl i Forbes.pl.

Nie można zgodzić się z opiniami, że Niemcy stworzyły kryzys migracyjny na Starym Kontynencie. Przeciwnie – Berlin wziął na siebie odpowiedzialność za rozwiązanie tego problemu, lecz niestety uczynił to z nie najlepszym skutkiem – dodał Reiter.

Obejrzyj całą audycję (1) >>
Obejrzyj całą audycję (2) >>
Obejrzyj całą audycję (3) >>