Jeśli myślimy pozytywnie o dalszej integracji europejskiej, to musimy odzyskać zaufanie do siebie. W wypadku Polski, Węgier i innych krajów jest to kwestia praworządności i łamania zasad państwa prawa. Jeśli chodzi o Niemcy, ale również i Francję, to jest to odzyskanie wiarygodności i zaufania do tych państw jako sojuszników w NATO i w Unii Europejskiej, żebyśmy w sytuacji, w której my znajdziemy się w potrzebie, nie usłyszeli, jak to oświadczył na samym początku nowy kanclerz Scholz, że na Niemcach spoczywa jakaś szczególna odpowiedzialność za pokój w Europie – mówi Eugeniusz Smolar.
Obecny rozwój wydarzeń wymaga liderów, a nie administratorów politycznych. Takim liderem bez wątpienia jest prezydent Francji Emmanuel Macron.
Występuje z różnymi inicjatywami, między innymi w sprawie przyszłości Unii Europejskiej, jest w tym dość osamotniony (…). Zwracać powinniśmy uwagę, że Unia Europejska oparta jest na procesie uzyskiwania kompromisu, dostosowywania się elit politycznych, gospodarczych i społecznych we wszystkich państwach członkowskich. Dlatego w moim tekście podkreślam, że występowanie dzisiaj z apelem o wprowadzenie głosowania większościowego w sprawach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa nie służy pogłębianiu integracji – podkreślił ekspert w programie „Fakty po Faktach”