Ta strona korzysta z plików cookie.

IRI – wizyta studyjna działaczy z państw rozwijających się

26 maja 2014
Projekty zrealizowane

W połowie maja Centrum Stosunków Międzynarodowych gościło pięcioro liderów publicznych z Birmy/ Mjanmy, Hondurasu, Boliwii i Nikaragui, uczestników projektu Rising Stars Alumni Program: Theory and Practice for Emerging Democratic Leaders. Podczas trwających tydzień sesji, warsztatów i wizyt studyjnych goście CSM dowiedzieli się, jak na przykładzie Polski wyglądał proces transformacji z systemu totalitarnego do sprawnie funkcjonującej demokracji i gospodarki rynkowej oraz jak tworzyło się społeczeństwo obywatelskie. Odbyli również serię akademickich wykładów na temat teorii rozwoju gospodarczego, budowy instytucji demokratycznych, tworzenia polityk, kontroli finansowej, przejrzystości i działań anty-korupcyjnych.

Swoimi doświadczeniami i wiedzą z zagranicznymi gośćmi podzielili się znani polscy ekonomiści, przedsiębiorcy, samorządowcy, politycy, działacze NGO i przedstawiciele mediów. Uczestnicy projektu Centrum Stosunków Międzynarodowych spotkali się z również z Panią Marszałek Sejmu Ewą Kopacz, wojewodą mazowieckim Jackiem Kozłowskim, Henrykiem Wujcem, doradcą Prezydenta RP ds. społecznych i wice-prezydentem Warszawy Michałem Olszewskim. Odwiedzili Fundację Solidarności Międzynarodowej, Fundację im. Stefana Batorego, Krajową Szkołę Administracji Publicznej , and oraz konfederację Lewiatan.

Po zakończeniu szkolenia wszyscy uczestnicy zgodnie uznali, że lekcja z polskiej transformacji może stanowić dla nich źródło inspiracji do działalności publicznej we własnych krajach. Docenili również osobiste zaangażowanie prelegentów oraz ich doświadczenia z działalności w demokratycznej opozycji przed 1989 rokiem.

Partnerem projektu był International Republican Institute z Waszyngtonu, organizacja pozarządowa, której celem jest wspieranie wolności i demokratycznych przemian na świecie. Do tej pory IRI przeszkoliła – przy pomocy lokalnych partnerów – ponad 200 „wschodzących gwiazd” z Ameryki Łacińskiej, Azji, Afryki i Środkowego Wschodu, wyposażając ich w wiedzę i umiejętności pomocne w sprawowaniu demokratycznych rządów.