Ta strona korzysta z plików cookie.

Innowacje w Polityce

12 marca 2018
CSM

Program powstał we współpracy z wiedeńskim Innovation in Politics Institute. Instytut rozpoczął swoją działalność w 2016 roku. Jego misją jest poprawa polityki europejskiej poprzez uznanie i wspieranie polityków w Europie, którzy mają odwagę, aby odkrywać nowe obszary, są twórczy i osiągają wyniki – niezależnie od tego z jaką partią polityczną są związani i na jakim szczeblu działają. Instytut ma swe przedstawicielstwa w 10 krajach Europy (Austria, Bułgaria, Francja, Irlandia, Niemcy, Polska, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy). Przyznaje doroczne nagrody (Innovation in Politics Awards) za działania, które nie tylko podnoszą jakość życia Europejczyków, ale również łączą i inspirują. W 2017 w ośmiu kategoriach: cywilizacja, demokracja, praca, dobrobyt, jakość życia, prawa człowieka, społeczność i ekologia zostało nominowanych 589 projektów politycznych z całej Europy, 80 projektów znalazło się w finale.

Inicjatywa obejmuje 47 krajów Rady Europy. Ma na celu odnalezienie i docenienie tych polityków, których działalność wyróżnia się otwartym podejściem do zmian i którzy wprowadzają do strefy publicznej nowatorskie rozwiązania. Składa się z dwóch elementów: ogólnoeuropejskiego konkursu projektów, ocenianych przez ponad 1000-osobowe obywatelskie jury oraz laboratorium innowacji, które pomaga liderom wdrażać tego typu projekty w ich krajach.

Wśród ośmiu zwycięzców znalazł się również projekt z Polski – Wideotlumacz.pl – tłumacz języka migowego w zasięgu ręki, Piotr Kowalski, członek partii Platforma Obywatelska. Projekty oceniane były przez jury składające się z 1000 osób z 47 krajów Rady Europy. Celem programu realizowanego w Polsce przez CSM we współpracy z Innovation in Politics Institute jest wspieranie polityków różnych opcji w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na społeczne potrzeby. Dzięki tej współpracy CSM ma dostęp do unikalnych międzynarodowych projektów oraz ich autorów. Program umożliwia zapoznawanie się z najlepszymi praktykami w Europie, jest platformą wymiany doświadczeń i myśli, organizuje wydarzenia oraz prowadzi działania warsztatowe i edukacyjne.

Więcej informacji o projekcie tutaj.