Ta strona korzysta z plików cookie.

„Im więcej krajów angażuje się w wojnę w Ukrainie, tym większa niepewność jak się ona może skończyć” – dr Małgorzata Bonikowska o najnowszych wydarzeniach w Iranie, Izraelu, Turcji oraz Czechach na kanale Nowej Konfederacji [09.02.2023]

9 lutego 2023
CSM w mediach

W debacie zorganizowanej przez Nową Konfederację, dr Bonikowska stwierdziła, że Rosja stara się zwiększyć liczbę sojuszników międzynarodowych, którzy pośrednio pomogą jej w wojnie z Ukrainą. Jednym z nich na pewno jest Iran, gdyż drony irańskiej produkcji są obecne w przestrzeni powietrznej Ukrainy. Wiemy również o zaangażowaniu Korei Północnej, która jednak sama tego nie potwierdza. Potencjalna pomoc rosyjska w dokończeniu irańskiego programu nuklearnego umieszcza Izrael po stronie Zachodu. Gdyby nie zintensyfikowane relacje rosyjsko-izraelskie, to najpewniej Izrael wolałby pełnić rolę bezstronnego mediatora.

Na prośbę o komentarz do niedawnych wyborów prezydenckich w Czechach, dr Bonikowska stwierdziła, że wygrana Petra Pavela ma kolosalne znaczenie dla uspokojenia sytuacji w regionie. Andrej Babiš był przez niektórych uważany niemal za agenta Chin, a Pavel jest otwarcie proatlantyckim i doświadczonym wojskowo nowym prezydentem sąsiada Polski.

Jednocześnie warto zauważyć, że powoli staje się faktem slogan Bidena „America is back”. USA ponownie objęły przywództwo w koordynacji działań zachodniej polityki międzynarodowej, co pomaga w ujednoliceniu opinii wewnątrz Unii Europejskiej, która inaczej byłaby znacznie chaotycznym wielogłosem – dodała dr Bonikowska.