„Droga do określenia nowego ładu międzynarodowego jest jeszcze daleka” – dr Bonikowska w podsumowaniu roku wojny w Ukrainie w programie Onet RANO [24.02.2023]

Zakwestionowano ład międzynarodowy, który do tej pory uznawaliśmy za obowiązujący. Zrobiła to bezpośrednio Rosja w postaci złamania prawa międzynarodowego, otwartej agresji na sąsiada, pełnym wojskiem, ataku na jego stolicę. Nie ma żadnych wątpliwości, że to nie tylko kwestia zakwestionowania niepodległości Ukrainy, ale postawienia się całemu Zachodowi, który ten porządek międzynarodowy zbudował – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, w wydaniu specjalnym Onet z okazji pierwszej rocznicy napaści Rosji na Ukrainę.

W tle mamy napięcia rosnące pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz mamy południe, które tez zamierza bardzo podmiotowo w tym ładzie międzynarodowym uczestniczyć. Dobrym przykładem jest włączanie w negocjacje międzynarodowe nie tylko Turcji, która jest naszym sojusznikiem w NATO, a również Indonezji, prezydent której pojechał do Moskwy po szczycie G20. Indie są niezwykle istotnym graczem, który próbuje nie zajmowac jasnego stanowiska w tym konflikcie – powiedziała dr Bonikowska.

Ostateczny ład międzynarodowy wyłoni się powoli i dużo jest jeszcze przed nami – dodała.