CSM partnerem merytorycznym Warsaw Security Forum

Stabilność gospodarcza i finansowa jest w Europie swego rodzaju dobrem publicznym. Obecnie mocno nadszarpniętym, bo ludzie nie mają pewności jutra i obwiniają za to elity polityczne – zarówno u siebie w krajach jak i w Brukseli. Dlatego nie wychodzi „więcej Europy”, ale może wyjdzie „lepsza Europa” – jeśli wykorzystamy obecne kryzysy, aby poprawić to, co nie działa – powiedziała prezes CSM podczas dyskusji na temat bezpieczeństwa gospodarczego w Europie, przeprowadzonej w ramach tegorocznego, trzeciego już Warsaw Security Forum w Warszawie. 

W panelu moderowanym przez dr Pawła Wojciechowskiego – b. wiceministra finansów i spraw zagranicznych, autora obecnie przygotowywanej w Polsce reformy podatkowej, udział wzięli również prof. Marek Belka, Michał Krupiński – Prezes PZU SA oraz Ralf Jansen – członek zarządu Europejskiego Mechanizmu Stabilności.

Warsaw Security Forum to jedna z najważniejszych konferencji dotyczących międzynarodowego bezpieczeństwa w Europie Środkowej. Jest organizowana przez Fundację Pulaskiego i gromadzi polityków, ekspertów, przedstawicieli administracji oraz firm zbrojeniowych. Jeśli Europa zamknie się na świat, będzie to dla niej oznaczało rozpad ekonomiczny i intelektualny – powiedział były premier Szwecji, Carl Bildt podczas tegorocznego Forum. Wśród uczestników znaleźli się także m.in. były prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves, była prezydent Łotwy Vaira Vīķe-Freiberga i były przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Wydarzenie otworzył wicepremier Mateusz Morawiecki.

Na zakończenie Forum, Centrum Stosunków Międzynarodowych przygotowało debatę „Pro-kremlowska dezinformacja: czy wystarczająco jej przeciwdziałamy”, którą poprowadziła dr Małgorzata Bonikowska. Wśród panelistów były m.in. Margo Gontar – współzałożycielka ukraińskiego Stopfake.org Ukraine i Ivana Smolenova z Prague Security Studies Institute. Z tymi instytucjami CSM realizuje projekty poświęcone przeciwdziałaniu pro-kremlowskiej propagandzie w Internecie. Więcej tutaj. 

 Eugeniusz Smolar, członek Rady Fundacji CSM uczestniczył w spotkaniu z Danielem Friedem – byłym ambasadorem USA w Polsce, a dr Bonikowska – w kolacji zorganizowanej przez GMF z gen. Jamesem Jonasem – b. doradcą ds. bezpieczeństwa Prezydenta USA oraz z litewskim ministrem spraw zagranicznych Linasem Linkeviciusem.

Resized 20161027 171101 Cvwy-P2XEAA-Qyx

CvyNA QXgAIHjP6Cv2eJGLUIAENNVk