CETA przyniesie znaczące korzyści nie pojedynczym korporacjom czy wybranym sektorom gospodarki. Na porozumieniu o wolnym handlu skorzystają wszyscy – przekonywał na spotkaniu w Ministerstwie Rozwoju Stephen de Boer, ambasador Kanady w Polsce. Jest to między innymi szansa dla producentów polskich mebli, których wysoka jakość cieszy się w Kanadzie dużym powodzeniem, a obecnie objęte są cłem 15,5%. Na spotkaniu organizowanym przez Ośrodek THINKTANK, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Ministerstwo Rozwoju poruszane były m.in. tematy związane z szansami biznesowymi dla małych i średnich przedsiębiorstw czy dostawców usług.
Najszybciej z CETA skorzystają ci, którzy już prowadzą interesy z Kanadą – mówił Janusz Komorowski, prezes firmy SUM Poland zajmującej się produkcją pokrowców termoizolacyjnych. Obecnie przedsiębiorcy tracą ponad 20% zysków nie tylko przez cła, ale przez niekorzystne przewalutowywanie transakcji bankowych (z dolarów kanadyjskich na dolary amerykanskie, z euro na złotówki). Dzięki CETA takie praktyki staną się przeszłością.
Moderatorem spotkania była prezes CSM, dr Małgorzata Bonikowska. Centrum Stosunków Międzynarodowych objęło patronat nad wydarzeniem.
30 października 2016 r. w Brukseli pomiędzy Unią Europejską a Kanadą została podpisana Kompleksowa Umowa Gospodarczo-Handlowa – CETA (ang. Comprehensive Economic and Trade Agreement). Zniesie ona 98% ceł we wzajemnym handlu, ułatwi polskim i unijnym inwestorom i przedsiębiorstwom prowadzenie działalności gospodarczej w Kanadzie, a także przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy w Polsce i w Europie.
Zapraszamy do zapoznania się z analizą CSM „CETA – wolny handel między Europą a Kanadą”:
{phocadownload view=file|id=838|target=s}