Centrum Stosunków Międzynarodowych ma zaszczyt zaprosić na konferencję ekspercką „Polska – Litwa: razem dla Regionu Morza Bałtyckiego” w dniu 5 lipca 2012

Zapraszamy na kolejne seminarium poświęcone polsko-litewskim relacjom. Tym razem dyskusja będzie skoncentrowana na współpracy gospodarczej między tymi dwoma państwami.

Relacje polsko-litewskie w odczuciu społecznym są bardzo złe. Polskie i litewskie media relacjonując wydarzenia dotyczące naszych krajów koncentrują się głównie na aspektach związanych z polską mniejszością, kwestiami szkolnictwa i podtrzymywania polskiej kultury oraz lojalności obywateli wobec swojego kraju.

W takiej perspektywie umykają opinii publicznej fakty dotyczące gospodarczej współpracy z naszym litewskim partnerem, która w odróżnieniu od relacji politycznych jest bardzo zaawansowana i może służyć budowie zaufania między Litwą a Polską.

Ocena relacji polsko-litewskich na poziomu gospodarczym przynosi zupełnie inne niż powszechne odczucia. Nasze kraje współpracują mocno w kwestiach gospodarczych. Litewskie firmy wchodzą na Polską Giełdę Papierów Wartościowych, natomiast polskie inwestują na Litwie. W wielu trudnych projektach m.in. o charakterze energetycznym Polska i Litwa współpracują niezmiernie mocno.

W polskim społeczeństwie i grupach opiniotwórczych narasta potrzeba dyskusji na temat relacji polsko-litewskich, dlatego też proponujemy państwa uwadze spotkanie z przedstawicielami biznesu i ekspertami badającymi współczesne wzajemne relacje Polski i Litwy. 

Miejsce:
Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy,
Główna Biblioteka Woj. Mazowieckiego,
ul. Koszykowa 26/28, Warszawa

Rozpoczęcie obrad o 9.30,  zakończenie o godzinie 16.00

Organizatorzy zapewnią tłumaczenie na język polski i litewski

Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne jednak prosimy o wcześniejsze potwierdzenie przybycia.

Potwierdzenia przyjmowane są:       
e-mailem: info(at)csm.org.pl  lub telefonicznie: 22 646 52 67

Szczegóły zaproszenia i program konferencji znajdują się w załączeniu.