RAPORT CSM Morze Południowochińskie – serce potencjalnego konfliktu w Azji

Azja Południowo-Wschodnia wydaje się Polakom rejonem bardzo odległym. Nic bardziej mylnego, bo to właśnie tam tli się zarzewie potencjalnego konfliktu, którego skalę dziś trudno przewidzieć. Morze Południowochińskie to obszar o ogromnym znaczeniu strategicznym i gospodarczym, lecz jednocześnie istotny „punkt zapalny” w stosunkach międzynarodowych. – piszą eksperci CSM w raporcie o sytuacji na Morzu Południowochińskim. Publikacja, opracowana przez dr Małgorzatę Bonikowską, dr Tomasza Gerlacha,  Michała Sczygielskiego i Adriannę Sniadowską, została przygotowana na debate, zorganizowaną przez Centrum Stosunków Międzynarodowych na temat tego konfliktu.

Główna oś konfliktu dotyczy dwóch niewielkich i pozornie niewiele znaczących archipelagów: Wysp Paracelskich i Wysp Spratly. Od kilkudziesięciu lat toczy się o nie spór terytorialny między Chinami a sąsiadami, a jego skala rośnie proporcjonalnie do wzrostu roli i aspiracji Państwa Środka. – piszą autorzy.

Pełna wersja raportu

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Menu
Gaziantep masaj Kutahya masaj Elazig masaj Trabzon masaj Malatya masaj Sivas masaj Ordu masaj Sakarya masaj Manisa masaj Mersin masaj Tokat masaj Afyon masaj Denizli masaj Kayseri masaj Eskisehir masaj Pamukkale mutlu son sanliurfa mutlu son Didim mutlu son sanliurfa mutlu son