Władimir Putin właśnie wygrał kolejne wybory. Rządzi Rosją od roku 2000 i nie widać nikogo, kto mógłby go w tym zastąpić. Putin od początku stawiał sobie za cel przywrócenie prestiżu centralnej władzy i „odbicie” utraconych po rozpadzie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich terytoriów. Atak cybernetyczny na Estonię, wojna rosyjsko-gruzińska, czy konflikt na Ukrainie to przykłady działań Moskwy, które zmieniły obraz walki o wpływy na terenie byłego ZSRR. Obszar ten stał się polem rozgrywki pomiędzy Wschodem a Zachodem o dominację w regionie i ukazał nowe, hybrydowe oblicze konfrontacji w stosunkach międzynarodowych - pisze Katarzyna Denis-Jabłońska w analizie Rosja: hybrydowa gra o wpływy w państwach byłego ZSRR.

Więcej

Hongkong to dziś jeden z głównych hubów biznesowych Azji, z którego korzystać mogą równiez polskie firmy - mówili eksperci podczas seminarium Hongkong bramą do Chin, zorganizowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Hong Kong Trade Development Council. Seminarium przeznaczone było dla osób odpowiedzialnych za promocję eksportu i inwestycji w swoich firmach i instytucjach i miało na celu przedstawienie Hongkongu nie tylko jako rynku zbytu, ale również bramy do Chin dla polskich eksporterów. Eksperci przedstawili zagadnienia związane z sytuacją gospodarczą Hongkongu, i podpowiedzieli jak znaleźć odpowiedniego partnera biznesowego i jak prowadzić działalność. 

Więcej

Wybory w 2017 roku jasno pokazały, że krajobraz polityczny Niemiec jest coraz bardziej skomplikowany. Dopiero teraz, po 161 dniach i narastającym strachu o wynik referendum wśród członków SPD, będzie wreszcie można sformować rząd. Po tym jak dwie trzecie głosujących opowiedziało się za udziałem swojej partii w „wielkiej koalicji” z CDU/CSU, socjaliści i chadecy wchodzą w ten układ kolejny raz, jednak towarzyszą temu nowe okoliczności. Obie partie uzyskały bowiem w ostatnich wyborach najsłabsze wyniki od lat. Najbliższa kadencja będzie więc ich walką o utrzymanie wiodącej pozycji na politycznej scenie Niemiec - pisze dr Michał Maliszewski, współpracownik Centrum Stosunków Międzynarodowych, w analizie Niemcy mają rząd.

Więcej

PARTNERZY