Siedem lat z okładem minęło od początku tzw. Arabskiej Wiosny, która zmieniła w sposób dramatyczny oblicze regionu, nie spełniając jednak nadziei pokładanych w niej przez miliony uczestników. Nowy Bliski Wschód to obszar jeszcze większych napięć, gdzie dawne potęgi regionalne – Irak i Syria – stały się teatrem wojen domowych, interwencji z zewnątrz, oraz rywalizacji państw sąsiednich. Globalny terroryzm o podłożu religijnym znalazł w tym regionie podatny grunt pod eksperyment z utworzeniem swojego „kalifatu”, a mniejszość kurdyjska uznała panujący chaos za szansę na wywalczenie niezależności - pisze dr Bruno Surdel, eskpert CSM, w analizie Nowy Bliski Wschód. Gra mocarstw o Syrię i Irak.

Więcej

W tym roku mija dokładnie 90 lat od nawiązania relacji między Meksykiem a Polską. Rok wcześniej prezydenci obu krajów podpisali w Meksyku porozumienie o wzajemnej współpracy W kierunku partnerstwa strategicznego między Polską i Meksykiem - pisze Pablo Lozano Lozano, sekretarz Ministerstwa Stosunków Międzynarodowych Meksyku w analizie Mexico-Poland. Towards strategic partnership.
 

Więcej

Świętujemy dziś 73. rocznicę odzyskania przez Indonezję niepodległości. Jako największy kraj muzułmański na świecie, Indonezja stara się angażować w sprawy wagi międzynarodowej i pomaga w budowaniu światowego pokoju. Jesteśmy również dumni, że nasz kraj gości rozpoczęte niedawno Igrzyska Azjatyckie 2018 - mówił Ambasador Indonezji w Polsce, Peter F. Gontha, 17 sierpnia 2018 roku, podczas uroczystości zorganizowanych przez Ambasadę Indonezji w Polsce z okazji uroczystości. Centrum Stosunków Międzynarodowych podczas wydarzenia reprezentowała Adrianna Śniadowska, analityk CSM.

Więcej

PARTNERZY