U progu XXI w. Ameryka jako państwo i jako symbol, pomnik pewnej idei stanowi obiekt kontestacji świata. Niemiecki antyamerykanizm jest wprawdzie tylko częścią owej kontestacji, za to bardzo istotną, ponieważ to niemieccy filozofowie i historycy stworzyli podstawy ideologiczne krytyki Ameryki. Oni też – co może świadczyć o specyfice niemieckiego antyamerykanizmu – jako pierwsi nadali krytyce uniwersalny wymiar, wprowadzając do dyskursu kwestie modernizacji i nowoczesności. Po wyborze Donalda Trumpa na 45 prezydenta USA czarny obraz Ameryki w Niemczech się znacznie pogłębił - pisze dr Przemysław Łukasik w analizie.

Więcej

Podczas swojej wizyty w Warszawie, 7 lutego 2017, kanclerz Niemiec Angela Merkel spotka się z premier Beatą Szydło, prezydentem Andrzejem Dudą i prezesem PiS, Jarosławem Kaczyńskim. Jednym z poruszanych podczas wizyty zagadnień będą aktualne kwestie i problemy polityczne w Europie. Świat powstający na naszych oczach będzie w miarę spokojny, z ograniczonymi konfliktami na obrzeżach (jak obecnie między Serbią a Kosowem), w które największe miasta UE będą musiały się zaangażować, aby zapobiec destabilizacji ze strony Rosji i napływowi uchodźców z rejonów objętych kryzysami - przekonuje w Gazecie Wyborczej prof. Klaus Bachmann, współpracownik CSM. 

Więcej

Aktualnie zmiana polityczna łączy się ze zmianą technologiczną. Obserwujemy to w USA, gdzie nowy prezydent jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych, co wiąże się z koncepcją powrotu do demokracji bezpośredniej - mówił Paweł Kowal podczas debaty ,,Wyzwania dla polskiej polityki zagranicznej A.D. 2017” zorganizowanej przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Podczas spotkania dyskutowano między innymi o głównych czynnikach mających wpływ na politykę zagraniczną Polski. Największym tegorocznym wyzwaniem dla naszego kraju będzie otwarcie traktatu UE. Musimy dbać o zabezpieczenie interesów Polski w Unii Europejskiej - dodał Jan Parys. Podczas debaty CSM reprezentował analityk, Antoni Wierzejski. 

Więcej

PARTNERZY