Japoński drzeworyt ukiyo-e zauroczył polskich miłośników sztuki japońskiej już w drugiej połowie XIX wieku i to zainteresowanie nie przemija. Stosunkowo najmniej jest znany końcowy okres istnienia nurtu ukiyo-e i jego dwudziestowieczna metamorfoza, kiedy to za sprawą wydawcy Watanabe Shōzaburō (1885-1962) powstał drzeworyt shin hanga („nowy drzeworyt”). Spotkanie będzie poświęcone artystom i dziełom z tego właśnie czasu – od okresu Meiji (1868-1912) po pierwszą połowę XX wieku. Obalenie szogunatu Tokugawa, przywrócenie realnej władzy cesarzowi i otwarcie granic w połowie XIX wieku stało się początkiem przełomowych wydarzeń w historii Japonii, pociągając za sobą przemiany w sferze kultury, obyczajowości, estetyki, sztuki. Wśród artystów grafików zarysowało się przy tym kilka różnych podejść do problemu, jaki ma być drzeworyt japoński w zmienionej rzeczywistości. Część pozostała wierna tradycji i tworzyła kompozycje bliskie stylistyce ukiyo-e.

Jednak w drugiej dekadzie XX wieku zaczął rozwijać się styl shin hanga: zaczęły powstawać prace wykonywane tradycyjną techniką i często nawiązujące do dawnych, znanych tematów, pokazanych jednak w nowy, „uwspółcześniony” sposób, z wykorzystaniem elementów stylu europejskiego. Prócz wykładu na temat schyłku ukiyo-e i rozwoju shin hanga będzie można obejrzeć prace z tego okresu, pochodzące z kolekcji znanego śpiewaka operowego Krzysztofa Kura i Anny Katarzyny Maleszko. Anna Katarzyna Maleszko - kustosz kolekcji japońskiej Muzeum Narodowego w Warszawie, tłumaczka i redaktorka książek poświęconych sztuce dalekowschodniej i europejskiej. Zorganizowała lub współorganizowała wiele wystaw sztuki japońskiej, m.in. w Warszawie, Krakowie, Bytomiu, Gnieźnie, Gdańsku, Szczecinie. Jest autorką licznych opracowań z tego zakresu. W listopadzie 2017 r. rząd Japonii ogłosił decyzję o odznaczeniu jej Orderem Wschodzącego Słońca, Złote i Srebrne Promienie.

Wstęp bezpłatny. Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.