Od czasu powołania japońsko-polskiego komitetu dla rekonstrukcji wyników badań naukowych Bronisława Piłsudskiego (1866-1918) na Sachalinie, w Japonii i w Przymurzu w związku z odnalezieniem dokonanych przezeń w latach 1902-3 dźwiękowych nagrań języka i folkloru Ajnów, działalność tego badacza jest stałym i ważnym punktem czy rozdziałem w przedstawianiu dziejów stosunków między Polską i Japonią. Bronisław był starszym bratem marszałka Józefa, na Dalekim Wschodzie znalazł się jako zesłany na ciężkie roboty na Sachalin przestępca polityczny skazany za udział w przygotowaniach do zamachu na życie cara Rosji Aleksandra III. Tam zainteresował się językami i kulturami ludów tubylczych – Niwchów, Oroków, Ulczów, Nanajów, przede wszystkim jednak Ajnów – ludu stanowiącego pozostałość przedjapońskiej ludności Archipelagu Japońskiego.

Uzyskane wyniki aktualnie publikowane w formie „Dzieł zebranych” zapewniły mu trwałe miejsce w annałach nauki, pomniki w Rosji i Japonii, jego nazwisko stało się nazwą szczytu górskiego, trafiło nawet do japońskiego podręcznika gimnazjalnego. Japonię odwiedził Piłsudski cztery lub pięć razy, razem przebywając tam nieco poniżej jednego roku. Prezentacja ma na celu przedstawienie sylwetki tego w Polsce bardzo mało znanego badacza, ze zogniskowaniem uwagi na wzmiankowanych wynikach oraz na związkach tak ich jak i ich autora z Japonią. Prof. dr hab. Alfred F. Majewicz – obecnie wykłada w Zakładzie Japonistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W zakresie jego zainteresowań naukowych znajdują się m.in. językoznawstwo, peryferyjne kultury Japonii i Chin, etnolingwistyka, folklorystyka. Jest autorem około 400 publikacji naukowych, w tym 80 książek, a także redaktorem naczelnym kilku pism naukowych. Jest m.in. prezesem Polish Association of Japanese Studies, dyrektorem International Institute of Ethnoliguistics and Oriental Studies, członkiem Komitetu Nauk Orientalistycznych Polskiej Akademii Nauk. Był kierownikiem Zakładu Japonistyki Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicz w Poznaniu i dyrektorem tego instytutu. Wykładał na uczelniach w Japonii i w Niemczech, organizował szereg międzynarodowych konferencji i ekspedycji naukowych. Za swoją działalność został uhonorowany m.in. japońskim Orderem Wschodzącego Słońca, Złote Promienie z Rozetą (2002).

Wstęp bezpłatny. Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.