Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zaprasza na seminarium połączone z prezentacją raportu „Indie w procesie reform: szanse dla Polski”. 15 sierpnia 2017 r. Indie obchodziły 70-lecie niepodległej państwowości. Przez ten czas zmieniły się z postkolonialnego, zacofanego i cierpiącego klęski głodu kraju w jedną z największych gospodarek świata i wschodzące mocarstwo. Przejęcie władzy przez premiera Narendrę Modiego w 2014 r. oznaczało nowy etap reform i przeobrażeń, które mają uwolnić potencjał kraju i przyspieszyć rozwój. Jako ostatnia duża gospodarka, otwierająca się bardziej na zagraniczne inwestycje i współpracę międzynarodową, Indie oferują ogromne możliwości biznesowe. Niniejszy raport przybliża reformy i programy realizowane w Indiach, aby wskazać szanse dla polskich przedsiębiorstw zainteresowanych tym rynkiem.

Więcej

Tegoroczne obchody Chińskiego Nowego Roku rozpoczną się 15 lutego i potrwają 7 dni. Z tego powodu banki, urzędy, a także sklepy i punkty usługowe będą zamknięte. Wprawdzie kalendarz chiński, wprowadzony w II w p.n.e., został zastąpiony przez kalendarz gregoriański w 1912 roku, jednak Chiński Nowy Rok pozostał najważniejszym świętem dla mieszkańców Państwa Środka. Każde z 12 zwierząt należących do znaków zodiaku symbolizuje dany rok, który dodatkowo pozostaje pod wpływem jednego z 5 chińskich żywiołów. Oznacza to, że pełny cykl chińskiego kalendarza zodiakalnego trwa 60 lat. Rozpoczynający się Chiński Nowy Rok będzie rokiem Ziemistego Psa.

Więcej

Japoński drzeworyt ukiyo-e zauroczył polskich miłośników sztuki japońskiej już w drugiej połowie XIX wieku i to zainteresowanie nie przemija. Stosunkowo najmniej jest znany końcowy okres istnienia nurtu ukiyo-e i jego dwudziestowieczna metamorfoza, kiedy to za sprawą wydawcy Watanabe Shōzaburō (1885-1962) powstał drzeworyt shin hanga („nowy drzeworyt”). Spotkanie będzie poświęcone artystom i dziełom z tego właśnie czasu – od okresu Meiji (1868-1912) po pierwszą połowę XX wieku. Obalenie szogunatu Tokugawa, przywrócenie realnej władzy cesarzowi i otwarcie granic w połowie XIX wieku stało się początkiem przełomowych wydarzeń w historii Japonii, pociągając za sobą przemiany w sferze kultury, obyczajowości, estetyki, sztuki. Wśród artystów grafików zarysowało się przy tym kilka różnych podejść do problemu, jaki ma być drzeworyt japoński w zmienionej rzeczywistości. Część pozostała wierna tradycji i tworzyła kompozycje bliskie stylistyce ukiyo-e.

Więcej

Dołącz do społeczności skupionej wokół Fundacji Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz ośrodka dialogu i analiz THINKTANK! Członkostwo w Klubie pozwala liderom i menedżerom wymieniać doświadczenia, poszerzać swój network strategiczny oraz swoją wiedzę dotyczącą świata i stosunków międzynarodowych. Członkowie Klubu korzystają ze wszystkich produktów oferowanych przez ośrodek THINKTANK i Fundację CSM oraz otrzymują specjalne przywileje.

Więcej informacji: http://mttp.pl/thinktank-society/pakiety

Więcej

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie rozpoczyna od 2018 roku kurs pt. Akademia Kadr Europejskich. Jest on skierowany do osób zainteresowanych pracą w instytucjach europejskich, a także do potencjalnych lobbystów oraz ekspertów narodowych, oddelegowanych przez polskie instytucje do pracy w Brukseli i Luksemburgu. Program został przygotowany w taki sposób, aby podczas wykładów prowadzonych przez najlepszą kadrę dydaktyczną SGH oraz przez praktyków pracujących w instytucjach europejskich i organizacjach lobbystycznych działających w Brukseli, słuchacze mieli możliwość zapoznania się z najbardziej aktualną problematyką europejską, ścieżkami kariery w instytucjach europejskich i procedurami naboru. Otrzymają także praktyczną wiedzę na temat efektywnego przygotowania się do egzaminów EPSO (Europejski Urząd Doboru Kadr).

Więcej

PARTNERZY