W tym tygodniu doszło do znaczącej eskalacji napięć w Jemenie w wyniku sobotniego nalotu lotnictwa saudyjskiej koalicji na stolicę kraju, Sana’a, w którym zginęło ponad 140 osób, a co najmniej 500 zostało rannych. Po nieudanych atakach rakietowych na swój okręt wojskowy USA zniszczyły trzy stacje radarowe kontrolowane przez rebeliantów Huthi. W odpowiedzi na to Iran wysłał dwa niszczyciele na jemeńskie wody, a Huthi wystrzelili rakietę w saudyjską bazę sił powietrznych. Z kolei amerykańscy politycy rozważają wstrzymane dostaw broni do Arabii Saudyjskiej.

Więcej

Na spotkaniu komitetu spraw zagranicznych Rady Federacji zastępca ministra obrony Rosji Nikołaj Pankow ogłosił plan utworzenia stałej bazy marynarki wojennej w Tartus w Syrii. Pankow stwierdził, że cały projekt jest w zaawansowanym stadium przygotowań i powinien został niebawem zatwierdzony. Rosja korzysta już z portu wojennego w Tartus, jednakże pochodzi on jeszcze z lat 70. i wymaga powiększenia oraz modernizacji, by mogły z niego korzystać większe okręty.

Więcej

Ponad 140 osób zginęło, a 500 zostało rannych w sobotę w serii nalotów w stolicy Jemenu, Sa’anie. Samoloty koalicji kierowanej przez Arabię Saudyjską trzykrotnie zbombardowały halę, w której trwały uroczystości pogrzebowe ojca jednego z przywódców ruchu Huthich. Choć wśród ofiar znajdują się wojskowi i politycy Huthi, ilość zabitych wskazuje, że śmierć poniosło też wielu przypadkowych cywilów. Strona saudyjska początkowo zaprzeczała, jakoby była odpowiedzialna za naloty, ale w niedzielę zgodziła się na natychmiastowe przeprowadzenie śledztwa w tej sprawie pod presją ONZ i USA, które wyraziły jednoznaczne potępienie.

Więcej

Od ponad tygodnia trwają w Jordanii protesty przeciwko zapowiedzianej niedawno umowie na dostawy gazu ziemnego z Izraela. Demonstracja w stolicy kraju, która miała miejsce 30 września, zgromadziła około 2 tysiące uczestników, a od tego czasu organizowane są społeczne akcje sprzeciwu. Przeciwnicy tej umowy argumentują, że w stanowi ona zagrożenie dla suwerenności kraju, podczas gdy rząd stoi na stanowisku, że ma ona charakter wyłącznie gospodarczy i jest konieczna w obecnej sytuacji energetycznej.

Więcej

Rzecznik prasowy Białego Domu, Josh Earnest, w ostrych słowach skrytykował Izrael, zarzucając mu, że niedawna zapowiedź rozbudowy osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu „sabotuje starania o pokój” i stoi w sprzeczności z wcześniejszymi zapewnieniami udzielonymi USA. Departament Stanu zdecydowanie potępił ten plan, stwierdzając, że stanowi to złamanie izraelskich zobowiązań i podaje w zaangażowanie Izraela w proces pokojowy. Według USA, Wielkiej Brytanii i ONZ zatwierdzony w środę 28 września plan przewiduje budowę ok. 300 domów i strefy przemysłowej w Shiloh w pobliżu istniejącego już osiedla Shvut Rachel. 

Więcej

Dyplomacja amerykańska ogłosiła w piątek, że rozmowy z Rosją „w stanie krytycznym, ale nie martwe”, komentując w ten sposób brak postępów w sprawie wstrzymania walk w Aleppo. Obie strony obarczają się nawzajem winą za ponowny wybuch walk: Stany Zjednoczone i opozycja syryjska oskarżają Rosję i rząd w Damaszku o prowadzenie ofensywy lądowej i zmasowanych bombardowań w Aleppo, na co z drugiej strony padają zarzuty o pobłażliwość wobec grup terrorystycznych.

Więcej

Po ogłoszeniu w środę rekomendacji Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan zapowiedział w czwartek 29 września przedłużenie stanu wyjątkowego, wprowadzonego na trzy miesiące po nieudanej próbie zamachu stanu w lipcu. Jego trwanie zostanie prawdopodobnie przedłużone o kolejne trzy miesiące, choć Erdoğan zapowiedział, że „nawet 12 miesięcy” może nie wystarczyć, by pokonać zagrożenia wobec rządu. Należy się spodziewać, że Rada Ministrów niezwłocznie wyda zgodę wymaganą do przedłużenia stanu wyjątkowego.

Więcej

Rodziny ponad trzech tysięcy osób, które zginęły w rezultacie zamachu islamistów dokonanego 11 września 2001 roku w USA, będą mogły pozwać Arabię Saudyjską. Republikanie - po raz pierwszy w historycznym głosowaniu w Kongresie razem z Demokratami odrzucili weto Baracka Obamy (podczas całej jego prezydentury) do JASTA (Justin Against Sponsor of Terrorism) w Izbie Reprezentantów – stosunkiem głosów 338 do 74, a w Senacie – 97 do 1. Arabię Saudyjską oskarżono o pomoc 19 zamachowcom-samobójcom, którzy prowadzili cztery samoloty i uderzyli m. in. w budynek Pentagonu w Waszyngtonie oraz wieże World Trade Center w Nowym Jorku.

Więcej

Przez decyzję prezydenta Syrii Baszara al-Asada doszło do naruszenia zawieszenia ognia, wypracowanego z reprezentantami opozycji. Celem szturmu na centrum Aleppo jest opanowanie dwóch dystryktów, ruin starówki oraz regionu, w którym wcześniej znajdował się obóz dla uchodźców. Atak rozpoczął się w poniedziałek od nalotów. Według BBC ostatnie bombardowanie w Aleppo pozbawiło dostępu do wody około dwa miliony mieszkańców Syrii. Sytuacja humanitarna w mieście wygląda tragicznie – brakuje żywności oraz lekarstw, lekarze mają trudności z dotarciem do oblężonych rejonów.

Więcej

W niedzielę 25 września ogłoszone zostały wyniki wtorkowych wyborów parlamentarnych w Jordanii. Większość mandatów zdobyli kandydaci niezależni, a spośród partii najwięcej najlepszy wynik uzyskała Narodowa Koalicja na Rzecz Reform składająca się z Bractwa Muzułmańskiego, przedstawicieli mniejszości chrześcijańskiej i niektórych ugrupowań świeckich. Według oficjalnych danych frekwencja wyniosła zaledwie 36%, o 20 pp. mniej niż w poprzednich wyborach w 2013 r. Pomimo pewnych postępów w kwestii przejrzystości partie polityczne oraz związek dziennikarzy zwracają uwagę na liczne nieprawidłowości w procesie głosowania i liczenia głosów.

Więcej

PARTNERZY