Globalne ocieplenie klimatu i topnienie lodowców w Arktyce otworzyły zupełne nowe perspektywy gospodarcze i strategiczne na Dalekiej Północy. Inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku została ogłoszona przez prezydenta China Xi Jinpinga w 2013 r. i zakładała ogromne inwestycje infrastrukturalne na szlakach lądowych z Państwa Środka do Europy oraz na Morskim Jedwabnym Szlaku. Chiny nie są państwem arktycznym ale w roku zainicjowania Pasa i Szlaku zdołały uzyskać status członka obserwatora ekskluzywnej Rady Arktycznej - pisze dr Bruno Surdel, ekspert CSM, w analizie Polarny Jedwabny Ślad.

Więcej

24 marca br. Tajowie wybierali 500 posłów do Izby Reprezen-tantów. Były to pierwsze wybory parlamentarne po przewrocie dokonanym w 2014 roku przez armię. Głosowanie nie przynio-sło zasadniczych zmian ani oczekiwanego wprowadzenia rządów cywilnych. Wręcz przeciwnie, ich przebieg wskazuje na umocnienie się dotychczasowego systemu władzy, w którym wojskowi posługują się wyborami jako instrumentem utrwalania swych wpływów - pisze dr Tomasz Gerlach, ekspert CSM w analizie Tajlandia po wyborach.


Więcej

W maju 2019 r. Polacy już po raz czwarty będą głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do tej pory polscy wyborcy nie przywiązywali do tego zbyt dużej wagi (frekwencja wynosiła poniżej 25 proc.), teraz jednak to może się zmienić. Obecne wybory są wyjątkowo ważne nie tylko dlatego, że polskie partie traktują je jako test przed wyborami parlamentarnymi, ale przede wszystkim ze względu na skalę wyzwań, przed którymi stoi Unia Europejska - czytamy w publikacji Parlament Europejski: czy go znacie?, przygotowanej przez Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Więcej

Polacy są jednym z czterech najbardziej przychylnie nastawionych do UE narodów – zaraz po Irlandczykach, Bułgarach i mieszkańcach Luksemburga. Jednak gdy spojrzymy na tę sprawę z bliska, okaże się, że unijne aspiracje pojmują po swojemu. Kiedy pytamy się o korzyści z członkostwa, większość Polaków mówi o funduszach unijnych, swobodnym przepływie osób – bo pracować można w całej Europie - czytamy we wstępie Ambasadora Marka Prawdy do publikacji przygotowanej przez dr Małgorzatę Bonikowską, prezesa Centrum Stosunków Międzynarodowych dla Komisji Europejskiej – Przedstawicielstwa w Polsce. 

Więcej

Unia Europejska i Indie konsekwentnie działają na rzecz wzmocnienia współpracy z kontynentem afrykańskim. Powodzenie procesu zacieśniania więzi pomiędzy UE i Afryką oraz Indiami i Afryką nie będzie zależeć wyłącznie od czynników ilościowych, na które składają się w dużej mierze handel i inwestycje, ale również od tego, czy UE i Indiom uda się przekonać Afrykańczyków, że współpraca będzie korzystna dla każdej ze stron - piszą dr Kamil Zajączkowski oraz prof. Arvind Kumar w publikacji India-EU Cooperation in Africa: Challenges and Prospects. 

Więcej

Nadzieje na bezproblemowy i szybki proces przechodzenia Birmy (Mjanma) od wojskowej dyktatury, trwającej niemal sześćdziesiąt lat, do demokracji typu zachodniego wydają się coraz bardziej płonne. Sprzeczności wewnętrzne nękające to państwo są na tyle duże, iż proces transformacji natrafia na rafy, o które mogą się rozbić prodemokratyczne reformy. W centrum krytyki znalazła się Aung San Suu Kyi – dawna liderka opozycji i ikona walki o demokrację a obecnie symbol bierności cywilnego rządu wobec wpływów armii - pisze Krzysztof Renik w analizie Pryskające złudzenia. Birma na rozdrożu.

Więcej

Od 11 kwietnia do połowy maja w największej demokracji świata, liczącej 1,3 miliarda ludzi, będą trwały wybory parlamentarne. Walka o zdobycie maksimum miejsc w liczącej 543 posłów Izbie Niższej parlamentu federalnego rozegra się między starającym się o reelekcję premierem Narendrą Modim – jednym z liderów Indyjskiej Partii Ludowej (Bharatija Dżanata Party – BJP), a Rahulem Gandhim - od niedawna liderem opozycyjnego - pisze dr Tomasz Gerlach, ekspert CSM w analizie Indie: wybory parlamentarne.


Więcej

PARTNERZY