Korea Południowa ma podobną liczbę ludności i podobnie tragiczną historię co Polska. Jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku należała do najbiedniejszych krajów świata, lecz w ciągu nieco ponad pół wieku przeistoczyła się w jeden z najbogatszych i najbardziej technologicznie zaawansowanych. Dopiero 30 lat temu wprowadziła demokrację parlamentarną, odrzucając autorytarny ustrój, w którym najważniejszą rolę w państwie pełniło wojsko. Podobnie jak Polacy, Koreańczycy od 30 lat budują społeczeństwo obywatelskie, co okazuje się dużo trudniejsze od obalenia dyktatorskich rządów - pisze Jarosław Gugała, współpracownik CSM, polski dziennikarz, komentator, prezenter radiowy i telewizyjny, nauczyciel akademicki i dyplomata, w komentarzu Republikac Korei. Lekcje dla Polski. 

Więcej

Jak wkrótce będzie działał biznes? Czy tradycyjne instytucje finansowe mają jeszcze przyszłość? Jak wygląda świat w trakcie 4 rewolucji przemysłowej z perspektywy Ameryki, Europy i Azji? Na te pytania staraliśmy się odpowiedzieć podczas wykładu świątecznego Centrum Stosunków Międzynarodowych i THINKTANK, który odbył się 9 grudnia, po raz kolejny w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Gościem specjalnym wydarzenia była Sonia Wędrychowicz-Horbatowska, finansistka, liderka zmian, promotorka cyfrowej transformacji w bankowości, menedżer z ponad 25-letnim doświadczeniem w instytucjach finansowych Azji, Europy i USA. A także – posiadaczka czarnego pasa w kick-boxingu! Portal LATTICE80 umieścił ją w rankingu Top 100 Women in Fintech 2019 – czyli 100 najważniejszych kobiet w branży fintech.

Więcej

W ramach projektu Chińskie wpływy w krajach V4: analiza wpływu na elity polityczne w Bratysławe odbyła się konferencja China in the Eyes of European politicians. Eksperci z 4 krajów - Czech, Słowacji, Węgier i Polski przedstawiali wyniki badań prowadzonych w ramach projektu. Przedstawiciele 4 think tanków: Institute of Asian Studies (Słowacja),  Association for International Affairs (Czechy), Centrum Stosunków Międzynarodowych (Polska), Central and Eastern European Center for Asian Studies (Wędry) starają się zidentyfikować i przeanalizować wyobrażenia i percepcje, jakie elity polityczne krajów V4 mają o Chinach, w jaki sposób tworzą się ich wyobrażenia i co ma na nie wpływ.

Więcej

Zeszłotygodniowa wizyta prezydenta Chin, Xi Jinpinga, w Indiach nie wzbudziła tak żywiołowej debaty jak się tego spodziewano. Adoratorzy premiera Indii, Narendry Modi, starają się desperacko dostrzec w tym spotkaniu strategiczny krok Ministra Spraw Zagranicznych w kontekście ostatnich wydarzeń w Kaszmirze - pisze dr D.K. Giri w komentarzu Ducking the dragon. Delhi sending wrong signals. 

Więcej

W 70. rocznicę utworzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego, w 20. rocznicę przystąpienia do NATO Polski i 15. rocznicę przystąpienia Litwy, zespół CSM przeprowadził warsztaty dla uczniów ostatnich klas Szkoły Podstawowej z Polskim i Litewskim Językiem Nauczania im. Dariusa i Girenasa w Puńsku oraz uczniów klas pierwszych puńskiego Liceum Ogólnokształcącego na temat znaczenia NATO dla bezpieczeństwa Polski, Litwy i całego naszego regionu, sposobów przeciwdziałania dezinformacji i jak się uodpornić na fake news. Gościem specjalnym spotkania była Izolda Bričkovskiene, konsul Republiki Litewskiej w Sejnach.

Więcej

10 października 2019 r. w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju odbyła się konferencja „Społeczne wyzwania biznesu po 30 latach gospodarki wolnorynkowej w Polsce”. Jej uczestnicy dyskutowali, jak zmienia się dziś biznes pod wpływem społecznych oczekiwań i jakie zadania czekają go w najbliższych latach. Konferencję zorganizowali: Centrum Stosunków Międzynarodowych, THINKTANK oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. W roku 2019 upływa 30 lat od startu transformacji gospodarczej i ustrojowej - powiedział podczas otwarcia konferencji Zbigniew Gajewski, Partner w THINKTANK.

Więcej

Podczas drugiego dnia Warsaw Security Forum, zorganizowanego przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego, CSM przygotowało panel "Współpraca Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa po Brexicie", który poprowadziła dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM. Od czasów referendum nasz naród ma obsesję za punkcie Brexit'u. Szansa na to, żeby ludzie się ponownie zjednoczyli, oddala się - powiedziała Clare Moody, MEP, Labour Party (UK) podczas dyskusji.

Więcej

PARTNERZY