5 grudnia Tajlandia obchodzi swoje narodowe święto a 24 lutego 2019 roku mają się tam odbyć wybory parlamentarne. Ta zapowiedź premiera ożywiła tajską scenę polityczną, zdominowaną od 2014 roku przez Narodową Radę Pokoju i Porządku czyli rząd wojskowych. Na horyzoncie pojawiły się nowe partie, które najprawdopodobniej złamią monopol dwóch do tej pory głównych i zwalczających się politycznych stronnictw – „żółtych” i „czerwonych” - pisze dr Tomasz Gerlach w analizie Tajlandia przed wyborami.

Więcej

Centrum Stosunków Międzynarodowych uczestniczyli w gali z okazji przyznania nagrody "Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia. Wyróżnienie to jest przeznaczone dla osoby lub instytucji, której działalność cechuje bezinteresowna troska o sprawy publiczne, umacnianie pozycji Polski w Europie oraz kultywowanie dobrych stosunków z narodami Europy Środkowo-Wschodniej, tym razem trafiło do Adolfa Juzwenki, historyka, wieloletniego dyrektora Ossolineum. 

Więcej

W dniach 21-23 listopada 2018 eksperci z krajów Unii Europejskiej spotkali się podczas 3-dniowych warsztatów w Utrechcie (Holandia) w ramach projektu "Europe as peace project", prowadzonego przez oraganizację PAX, zajmującej się propagowaniem pokoju na świecie. Podczas spotkania uczestnicy tworzyli scenariusze przyszłości Europy, dzięki metodzie design thinking i pracy w grupach. Centrum Stosunków Międzynarodowych podczas warsztatów reprezentowała Adrianna Śniadowska, analityk CSM.

Więcej

Wielu czołowych polityków krajów Grupy Wyszehradzkiej, w której skład wchodzą Polska, Słowacja, Czechy i Węgry, otwarcie i stanowczo sprzeciwiają się przyjęciu migrantów. Jednym z kluczowych argumentów jest obrona tożsamości narodowej przed obcymi i zachodnim multikulturalizmem - pisze Robert Steenland, współpracownik i analityk Centrum Stosunków Międzynarodowych w analizie The Visegrad Four’s Migration Dilemma.Więcej

Kraje uczestniczące w ASEM czyli spotkaniach Azji i Europy obejmują ponad 60% globalnej populacji, 55% globalnego handlu, 65% globalnej gospodarki i 75% światowej turystyki. Format powstał w połowie lat 90. Pomimo swojej krótkiej historii i ewidentnych słabości wynikających po części z samej liczby uczestników, ASEM pozostaje istotnym ogniwem międzynarodowej architektury bezpieczeństwa. Umożliwia niekonfrontacyjne podejście do problemów i kryzysów zarówno regionalnych jak i globalnych, pozwala na szukanie wspólnych dróg ich rozwiązania - pisze dr Bruno Surdel, ekspert CSM, w analizie Globalni partnerzy wobec globalnych wyzwań.


Więcej

Wszyscy finaliści konkursu Innovation in Politics ze swoim środowiskiem politycznym, jurorami, partnerami, dziennikarzami, gośćmi specjalnymi i przedstawicielami publiczności spotkali się w Wiedniu podczas drugiej już ceremonii wręczenia nagród, która odbyłą się 17 listopada 2018 roku. Jednym z jurorów była również prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, dr Małgorzata Bonikowska. Do ścisłego finału zakwalifikowało się osiem inicjatyw z Polski, zwyciężył Gdańsk i jego model integracji imigrantów.

Więcej

PARTNERZY