Kraje uczestniczące w ASEM czyli spotkaniach Azji i Europy obejmują ponad 60% globalnej populacji, 55% globalnego handlu, 65% globalnej gospodarki i 75% światowej turystyki. Format powstał w połowie lat 90. Pomimo swojej krótkiej historii i ewidentnych słabości wynikających po części z samej liczby uczestników, ASEM pozostaje istotnym ogniwem międzynarodowej architektury bezpieczeństwa. Umożliwia niekonfrontacyjne podejście do problemów i kryzysów zarówno regionalnych jak i globalnych, pozwala na szukanie wspólnych dróg ich rozwiązania - pisze dr Bruno Surdel, ekspert CSM, w analizie Globalni partnerzy wobec globalnych wyzwań.


Więcej

Percepcja problemów bezpieczeństwa bardzo się zbliżyła, od kilku lat obserwujemy regularny wzrost wydatków na obronę w Unii Europejskiej - mówił dr Bartłomiej E. Nowak, ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych, adiunkt na kierunku Stosunki Międzynarodowe AFiB Vistula, który był jednym z panelistów konferencji Dialog Obywatelski: Rola i miejsce Unii Europejskiej w nowej architekturze bezpieczeństwa euroatlantyckiego, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Więcej

Zeszłotygodniowa wizyta rosyjskiego prezydenta Władimir Putin sprawiła, że rząd w New Delhi zaczął zastanawiać się nad swoją polityką neutralności i niezaangażowania. Rosyjski prezydent odwiedził Indie w konkretnym celu: sprzedaż rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej S-400, wartego 5 miliardów dolarów. Indyjski rząd poddpisał kontrakt na zakup sprzętu, aby bronić interesów państwowych i potwierdzić swoją niezależność w realizacji swojej polityki zagranicznej -   pisze Dr. D.K. Giri, profesor stosunków międzynarodowych z JMI University w Indiach, w komentarz India harking back to past.
Więcej

W dniach 24 – 25 października 2018 odbyła się 5. edycja Warsaw Security Forum (WSF), organizowanego przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego. Podczas wydarzenia poruszano kwestie polityki międzynarodowej i współpracy między krajami, jak również aspekty dotyczące bezpieczeństwa, w tym cyberbezpieczeństwa. Sesję na ten temat zorganizowało Centrum Stosunków Międzynarodowych. W rozmowie o odporności demokracji na dezinformację, wojny cybernetyczne i inżynierię społeczną wokół fake news i deep fake, poprowadzonej przez dr Małgorzatę Bonikowską – prezesa CSM, wzięli udział: prof. Andrzej Zybertowicz – doradca Prezydenta RP, Jakub Turowski – szef biura Facebook na Polskę i kraje bałtyckie, Oana Popescu – szefowa Global Focus Centre z Rumunii i Jerzy Pomianowski – dyrektor Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji.

Więcej

Europa nie była przygotowana na konfrontację ze światem zewnętrznym. Została stworzona na kształt pewnego rodzaju wyspy. Nie udzielała się w polityce globalnej, co uchodziło za jej zaletę, zwłaszcza w oczach Ameryki. Stany Zjednoczone oczekiwały, że kraje Europy Zachodniej będą łożyć na NATO, ale nie chciały, by odgrywały niezależną rolę w światowej polityce. A kraje europejskie nie miały nic przeciwko temu, gdyż obawiały się konieczności podejmowania trudnych decyzji  - powiedział ambasador Janusz Reiter, założyciel i przewodniczący Rady Fundacji CSM, podczas pierwszej polskiej debaty z cyklu Aspen Review Cafe, zorganizowanej w Polskiej Akademii Nauk z okazji publikacji najnowszego wydania kwartalnika The Face of Europe - Aspen Review Café.

Więcej

Dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, uczestniczyła w międzynarodowym seminarium "India and Central Europe in a New Global Order, zorganizowanym przez Instytut Stosunków Międzynarodowych Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.

Więcej

W erze rosnących napięć związanych z polityką narodową, biznes zbliża ludzi. Sfera biznesu weszła na poziom globalny – czego dobrym przykładem jest branża hi-tech – w przeciwieństwie do polityki, która pozostała bardzo narodowa. Żyjemy w nowym wieku, nowej erze, okresie przejściowym – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, podczas panelu „Potential for Israeli-European Cooperation in Hi-Tech and Innovation”. Trzydniowa konferencja International Policy Conference w Paryżu została zorganizowana z okazji 10-lecia istnienia European Leadership Network (#ELNET) – fundacji, która ma na celu wzmacnianie relacji pomiędzy Europą a Izraelem.

Więcej

PARTNERZY