Znaczna część Hindusów cieszy się, że, wreszcie, po siedmiu dekadach, Kaszmir został w pełni zintegrowany z Indiami. Jednakże, z uwagi na fakt, że Indie są krajem demokratycznym, wiele osób odnosi się z niechęcią do uchylenia Artykułu 370, który zapewniał Kaszmirowi specjalny status. Reakcje na te historyczne zmiany dzielą społeczeństwo i regiony - pisz dr. D.K Giti (Profesor Polityki Międzynarodowej, JMI) w komentarzy Containing Global Fallout.  Analiza opublikowana została dzięki uprzejmości India News & Feature (INFA).

Więcej

Jakie biznesowe możliwości mają małopolscy przedsiębiorcy w Unii Europejskiej? Tego między innymi dowiedzieli się uczestnicy konferencji: "Inteligentne specjalizacje w rozwiązywaniu wyzwań europejskich na przykładzie Małopolski", która odbyła się w Komitecie Regionów, w Brukseli, 24 lipca 2019 r. Wizyta studyjna do Brukseli, współorganizowana przez Małopolski Związek Pracodawców Lewiatan, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR oraz Centrum Stosunków Międzynarodowych, miała na celu zwrócenie uwagi na potencjał Małopolski i firm z tego regionu.

Więcej

Przez prawie 30 lat istnienia, Międzynarodowy Trybunał Kryminalny (ICC) osądził ponad tuzin pozwanych, spośród których 8 zostało uznanych za winnych - pisze prof. Klaus Bachmann, współpracownik CSM,  profesor politologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, członek zarządu Fundacji Stefana Batorego, prezes zarządu Fundacji na rzecz studiów europejskich (FEPS) we Wrocławiu, w analizie "A whip against violent dissidence. International criminal court's story".

 

Więcej

Wycofanie się Stanów Zjednoczonych z paktu nuklearnego z Iranem (w maju zeszłego roku) i surowe sankcje nałożone na Teheran, spowodowały nową serię napięć pomiędzy światem zachodnim a Iranem. Wygląda na to, że Bliski Wschód stanął zatem u progu kolejnej wojny, która może potencjalnie wstrząsnąć nie tylko samym regionem, ale uderzyć również w samą Unię Europejską - pisze Mahan Charmshir, współpracownik Centrum Stosunków Międzynarodowych, w analizie Iran - US relations: is war approaching?


Więcej

28-29 czerwca Premier Japonii Shinzo Abe był gospodarzem kolejnego szczytu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata (G20) w Osace. Jego zaś wizyta w Teheranie miała przygotować przedpole do próby załagodzenia konfliktu między Iranem a USA. Jednak już 2 lipca Iran złamał część swoich zobowiązań wynikających z JCPOA. Tymczasem 13 czerwca, przed spotkaniem premiera Japonii z Najwyższym Przywódcą Islamskiej Republiki Iranu, Ajatollahem Ali Chamenei, zaatakowano w cieśninie Ormuz dwa tankowce z ładunkami dla Japonii - pisze dr Bruno Surdel, ekspert CSM, w analizie Iran na progu wojny. Bliskowschodnie ambicje Japonii.

Więcej

Ambasador Janusz Reiter, założyciel i przewodniczący Rady Fundacji CSM, wziął udział w sesji „America first - czy polityka Trumpa utrzyma się dłużej?” podczas warsztatów eksperckich zorganizowanych przez Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego "Amicus Europae" i Friedrich-Ebert-Stiftung Warschau w ramach ósmej edycji projektu „Polsko-niemiecki tandem bezpieczeństwa”. 1 lipca, w gronie ekspertów, naukowców i polityków debatowano przy okrągłym stole, jakie będą konsekwencje nowego kierunku, jaki obrała polityka zagraniczna USA, dla Europy.

Więcej

Trzy lata temu, 30 czerwca 2016 roku, władzę na Filipinach objął Rodrigo Duterte. Dwa tygodnie później Trybunał Arbitrażowy w Hadze ogłosił wyrok w sprawie wniesionej przez Filipiny przeciw Chinom a dotyczącej działań na Morzu Południowochińskim. Choć sąd przychylił się do stanowiska Manili i wydał werdykt nakazujący Pekinowi zaprzestanie budowy sztucznych wysp, już w połowie lipca nowy prezydent postanowił zmienić kurs polityki zagranicznej swego kraju i stać się przyjacielem Państwa Środka - pisze Rafał Tomański, dziennikarz, współpracownik CSM w komentarzu Morze Południowochińskie. Filipiński zwrot. 

Więcej

PARTNERZY