W tym roku obchodziliśmy 60. rocznicę wznowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią. Jednocześnie należy pamiętać, że Japonia była pierwszym krajem w Azji, który uznał niepodległość Polski. Dziś stosunki gospodarcze i kulturowe pomiędzy naszymi krajami rozwijają się bardzo dobrze i liczymy na ich pogłębienie w najbliższych latach - mówił Ambasador Japonii w Polsce Shigeo Matsutomi podczas obchodów z okazji 84. urodzin cesarza Japonii, Akihito. Podczas uroczystości obecni byli dyplomaci, eksperci, reprezentanci think tanków oraz administracji publicznej. Centrum Stosunków Międzynarodowych podczas wydarzenia reprezentowała Adrianna Śniadowska, analityk CSM. 

Więcej

Jeżeli chodzi o wpływ Rosji i wrażliwość na miękkie narzędzia wpływu Kremla, Polska jest przypadkiem wyjątkowym pośród krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Pomimo przeszłości kraju satelickiego w czasach socjalizmu, tak samo jak pozostałe kraje V4, Polska ma wyjątkowo negatywne i traumatyczne doświadczenia związane z Rosją, które jednoczą polską klasę polityczną i ograniczają powstawanie zależności od Rosji - piszą eksperci w publikacji „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Wpływ Kremla w krajach Grupy Wyszehradzkiej“ (United We Stand, Divided We Fall: The Kremlin’s Leverage in the Visegrad Countries). 

Więcej

5 grudnia na Akademii Sztuki Wojennej Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się konferencja Poland and the Brexit Negotiations Challange to the EU and NATO 2017. Celem konferencji naukowej była wymiana wiedzy i doświadczeń w obszarze zapewniania bezpieczeństwa europejskiego oraz euroatlantyckiego oraz wskazanie prognozowanych kierunków zmian w Europie w kontekście decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu struktur Unii Europejskiej. Wśród panelistów znalazła się dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM. Spotkanie moderował Michał Baranowski, dyrektor warszawskiego biura German Marshall Fund. W konferencji uczestniczyli również ambasadorowie i attaché obrony zaproszonych państw.

Więcej

100 lat to z perspektywy historii krótki okres, ale długi dla społeczeństw. Nasze życie zmieniło się radykalnie, mamy niesamowity postęp techniczny, biznes działa w skali globalnej, natomiast nie zmieniła się polityka. Prowadzi się ją nadal na szczeblu krajowym, pozostała narodowa, a nawet regionalna, o czym świadczą rosnące separatyzmy, chociażby w Katalonii, Szkocji, Kraju Basków i czy północnych Włoszech. Trzeba mieć świadomość, że granice współczesnej Europy zostały w dużej mierze wytyczone właśnie 100 lat temu, po I wojnie światowej. Dziś trzeba pytać, jakie lekcje wyciągamy na przyszłość z mijającego stulecia – dwóch globalnych wojen, rewolucji październikowej, komunizmu i faszyzmu, ale także globalizacji, rewolucji technologicznej, komputerów, smartfonów i internetu.

Więcej

Kraje członkowskie MIKTA są dziś ważnymi aktorami na scenie międzynarodowej, a ich rola będzie stale rosnąć - mówił Marek Szczygieł, Przewodniczący Haskiego Kodeksu Postępowania przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych, podczas konferencji dotyczącej krajów MIKTA oraz bezpieczeństwa międzynarodowego, zorganizowanej przez Centrum Stosunków Międzynarodowych, Ambasadę Korei w Polsce oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Panelistami podczas spotkania byli m.in. dr Wojciech Szewko, ekspert ds. bezpieczeństwa, Łukasz Kulesa, dyrektor ds. badań w European Leadership Network, Dr. Sangyoon Ma z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Korei oraz reprezentanci Ambasad 5 krajów MIKTA (Meksyk, Indonezja, Republika Korei, Turcja oraz Australia).

Więcej

W poniedziałek, 27 listopada rozpoczęła się oficjalna wizyta Andrzeja Dudy w Wietnamie, podczas której spotka się on z prezydentem Wietnamu, Tran Dai Quang, premierem Nguyen Xuan Phuc oraz Sekretarzem Generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyen Phu Trong. Wizyta będzie również okazją do podpisania umów i porozumień pomiędzy krajami oraz otwarcia Forum Biznesu Polska-Wietnam, podczas którego prezydent Duda wygłosi przemówienie poświęcone bilateralnym relacjom gospodarczym. Prezydent weźmie też udział w otwarciu zagranicznego biura PAIH w Ho Chi Minh. Oficjalnej wizycie prezydenta towarzyszy misja gospodarcza 65 przedsiębiorców, którzy oprócz udziału w Forum, będą mieli okazję spotkać się z wietnamskimi partnerami biznesowymi. 

Więcej

Rewolucja październikowa w Rosji była zwiastunem nadejścia nowej epoki. Zmiany, które wkrótce nastąpiły, wywróciły stary świat. Turcja i Austro-Węgry upadły, Niemcy zmieniły ustrój, pojawiły się nowe kraje, Polska odzyskała niepodległość. Po stu latach odczuwamy niepokój końca kolejnej epoki. Jaki będzie XXI wiek i jaki układ sił przyniesie? O tym rozmawiali w dyskusji „okrągłego stołu” eksperci i studenci. Debatę prowadziła dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. 


Więcej

PARTNERZY