13 września w Pałacu na wodzie, w Łazienkach Królewskich odbyła się debata z okazji 50-lecia Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), którą Centrum Stosunków Międzynarodowych zorganizowało wraz z ambasadami Filipin, Indonezji, Malezji, Tajlandii i Wietnamu w Polsce. Założenie ASEAN wprowadziło polityczny, społeczny i kulturalny wymiar stosunków między narodami Azji Południowo-Wschodniej na nowy, zdecydowanie wyższy poziom. Organizacja ta w ostatnich 50 latach osiągała swoje cele polityczne w oparciu o konsensus, ograniczając do minimum konflikty i spory w polityce międzynarodowej. Zachęcam polskie firmy, aby wykorzystywały potencjał regionu poprzez ekspansję na rynki azjatyckie – powiedział otwierając konferencję wiceminister, Marek Magierowski. 

Więcej

11 września 2001 roku, doszło do zamachu na budynki World Trade Center na nowojorskim Manhatanie. Był to największy zamach terrorystyczny w historii, w wyniku którego zginęło blisko trzy tysiące osób, a tysiące zostało rannych. Podczas akcji ratunkowej, w której uczesniczyli głównie strażacy i policjanci, zginęło pod gruzami ponad 300 osób.  Zamachy przeprowadzone były przez terrorystów Al-Kaidy, pod przywództwem Osamy bin Ladena. Terroryści uprowadzili łącznie 4 samoloty - dwa z nich uderzyły w bliźniacze wieże, jeden w gmach Pentagonu w Waszyngtonie, a ostatni rozbił się na polu w Pensylwanii - bohaterska próba przejęcia samolotu przez pasażerów zakończyła się niepowodzeniem. Więcej

Przebieg polskiej debaty wokół Białej księgi sugeruje, że opisane w niej możliwe warianty przyszłości Europy są niepełne. Jednocześnie główni aktorzy na scenie politycznej zgodnie wskazują na scenariusz czwarty jako preferowany, biorąc pod uwagę realia i możliwość akceptacji. Dyskusja na temat przyszłości UE w Polsce toczy się w tle fundamentalnego sporu politycznego pomiędzy partią rządzącą (PiS) a opozycją  - pisze dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych w analizie Biała księga z perspektywy Polski. Analiza została przygotowana na zlecenie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. 


Więcej

Trendy ekonomiczne i demograficzne wpływają już na środowisko socjoekonomiczne w Europie. Modne stają się ostatnion prognozy według których kontynent europejski stanie się polem drastycznych zmian związanych m.in. z niekontrolowanym rozwojem robotyki, ogromnym bezrobociem, czy z islamizacją Europy - pisze prof. Salvatore Babones, ekspert i doradca naukowy Centrum Stosunków Międzynarodowych, profesor socjologii i polityki społecznej na University of Sydney, w analizie "Three Macro-trends contextualizing the futures of Europe".Więcej

W Stanach Zjednoczonych istnieje wiele rzeczy, które uchodzą za typowo "amerykańskie". Jedną z takich rzeczy jest służba w armii, która jest w tym kraju bardzo popularna. To cześć amerykańskiej kultury. Uchodzi za rzecz prestiżową i godną podziwu. Jest też przedmiotem stereotypów - zarówno tych dobrych, jak i tych negatywnych. Wielu Amerykanów odczuwa naturalny szacunek do wojskowych, inni zaś sprzeciwiają się otwarcie interwencjom wojskowym armii amerykańskiej na świecie - pisze Josh Dankosky, stażysta Centrum Stosunków Międzynarodowych, w komentarzu "American Military Stereotypes".


Więcej

Spór między Indiami, Chinami i Butanem, który rozgorzał na nowo w połowie czerwca tego roku, zdaje się przekształcać powoli w regularną wojnę. Eksperci uważają, że otwarty konflikt między Indiami a Chinami jest nieunikniony, chyba że napięcia zostaną załagodzone przez negocjacje i rozmowy wysokiego szczebla. Chiny żądają wycofania indyjskich oddziałów przed rozpoczęciem jakichkolwiek rozmów. Z kolei Indie uważają, że wojska obu krajów powinny zostać wycofane z terenów spornych, a status quo musi zostać przywrócony, bo tylko wtedy można rozpocząć negocjacje, które doprowadzą do znalezienia długoterminowego rozwiązania konfliktów na granicy obu krajów. Żadna ze stron nie chce podporządkować się wymaganiom drugiej.

Więcej

Dzięki pragmatycznemu podejściu do kwestii związanych z rozwojem społecznym i gospodarczym, Maroko osiągnęło stabilną sytuację polityczną, wzmocnioną dobrymi osiągnięciami gospodarczymi. Aby utrzymać te korzystne dla kraju rezultaty i dostosować się do wyzwań nowoczesnej gospodarki, Maroko rozpoczęło realizację szerokich projektów dotyczących infrastruktury, energii odnawialnych, rozwoju społecznego oraz integracji regionalnej. Będąc drugim inwestorem w Afryce, Maroko stało się miejscem, gdzie ogniskuje się współpraca z kontynentem - mówił Youns Tijani, Ambasador Królestwa Maroka w Polsce, podczas obchodów święta narodowego Maroka. 31 lipca obchodzone jest Święto Tronu - najważniejsze święto państwowe, które wprowadzono w 1934.

Więcej

PARTNERZY