Parlament Europejski przegłosował zatwierdzenie umowy pomiędzy Unią Europejską, a Kanadą. Negocjacje nad Kompleksową Umową Gospodarczo-Handlową (CETA), trwały od pięciu lat, a jej ratyfikacja ma na celu zniesienie barier handlowych. Debata w Parlamencie Europejskim trwała trzy godziny, została zatwierdzona przez 408 posłów, a 254 było przeciw. Setki protestujących stawiło się przed budynkiem Parlamentu w Strasburgu twierdząc, iż umowa będzie służyła tylko wielkim korporacjom oraz znacznie obniży jakość żywności.

Więcej

Frank-Walter Steinmeier został wybrany przez Zgromadzenie Federalne, które składa się z 630 członków Bundestagu oraz 630 delegatów z 16 krajów związkowych tworzących Republikę Federalną Niemiec. Steinmeier, który jest lewicowym politykiem otrzymał 931 z 1260 głosów. Poprzedni prezydent, Joachim Gauck nie zdecydował się ubiegać o reelekcję z powodu wieku, swoją kadencję zakończy 18 marca. Poprzednio Steinmeier był vice kanclerzem oraz ministrem spraw zagranicznych pod rządami Angeli Merkel. W swojej przemowie powiedział: „Musimy być odważni, ponieważ tylko wtedy nie będziemy musieli martwić się o przyszłość”.

Więcej

Referendum konstytucyjne zostało zorganizowane w celu reformy kompozycji i władzy we włoskim parlamencie. W rezultacie, okazało się porażką gdyż 59.1 % głosujących opowiedziało się przeciwko zmianie. Przy tym, warto zwrócić uwagę na stosunkowo wysoką frekwencje, bo aż 65.5%. Przewodniczący partii demokratycznej Premier Mateo Renzi, poinformował że przypadku odrzucenia nowelizacji przez obywateli, poda się do dymisji. Jednakże, prezydent Sergio Mattarella nalega aby premier wstrzymał się z decyzją, do czasu zaakceptowania przez parlament budżetu na rok 2017. Ma to nastąpić w ciągu tygodnia. Po tym czasie, jak zapowiedział włoski prezydent, Renzi będzie mógł złożyć rezygnację.

Więcej
Pod koniec listopada, tego roku premier Victor Orban wniósł propozycję o nowelizacje ustawy konstytucyjnej, która w rezultacie zakazałaby narzuconą przez Unię Europejską relokację imigrantów na terenie Węgier. Jednakże, dzisiaj w węgierskim parlamencie odbyło się głosowanie w wyniku którego posłowie odrzucili poprawkę zaproponowaną przez Orbana. Zabrakło zaledwie dwóch głosów aby zmiana ustawy została wprowadzona w życie.


Więcej

Wybory parlamentarne w Czarnogórze odbyły się 16 października 2016. W noc poprzedzającą wybory dwudziestu Serbów zostało zatrzymanych pod zarzutem działalności terrorystycznej. Oskarżono ich o próbę dokonania zamachu stanu. Agencja DPA poinformowała, że na terytorium sąsiedniej Serbii również doszło do kilku aresztowań. W niedzielę specjalny prokurator Czarnogóry, odpowiadający za zwalczanie przestępczości zorganizowanej i korupcji Milivoje Katnić powiedział, że w dniu wyborów uzbrojeni obywatele serbscy podjęli próbę obalenia rządu Czarnogóry. Grupa Serbska została utworzona przez rosyjskich nacjonalistów. "Mamy dowody, że dwaj nacjonaliści z Rosji byli jej organizatorami" powiedział Katnić.

Więcej

Premier Theresa May zdecydowała, że do końca marca Rząd uruchomi Artykuł 50 Traktatu Lizbońskiego, aby formalnie powiadomić UE o zamiarze wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Po uruchomieniu artykułu 50, May planuje negocjować warunki Brexitu przez dwa lata, aż do roku 2019. Jednak Wysoki Trybunał w Londynie orzekł, że May nie może uruchomić art. 50 Traktatu Lizbońskiego bez głosowania nad Brexitem w Parlamencie.

Więcej

Wzbudzająca tak wiele kontrowersji i niepokoju umowa pomiędzy Unią Europejską a Kanadą została właśnie podpisana. Z powodu utrudnień jakie przysporzył swoim sprzeciwem belgijski region Walonia traktat został podpisany z trzydniowym opóźnieniem. W niedziele, reprezentanci obu stron ostatecznie zakończyli trwające siedem lat negocjacje dotyczące kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej - CETA. Porozumienie, którego głównym celem jest zniesienie cła oraz wielu innych ograniczeń utrudniających handel pomiędzy Europą a Kanadą wejdzie w życie tak szybko jak to tylko możliwe.

Więcej
Hiszpański polityk, Mariano Rajoy został ponownie wybrany na stanowisko premiera i tym samym zakończył trwający od dziesięciu miesięcy impas. W Madrycie podczas głosowania większość posłów oddało głos na wieloletniego polityka a co za tym idzie otwarta została droga dla Konserwatywnej Partii Ludowej, która do tej pory stanowiła mniejszość w rządzie. 170 deputowanych zagłosowało za, 111 przeciwko oraz 68 powstrzymało się od głosowania. Wybór Mariano Rajoy był możliwy dzięki opozycyjnej partii socjalistów, która przekonała swoich członków aby nie oddawali głosu.

Więcej

Rząd Hiszpanii chciał zezwolić kilku rosyjskim statkom wojennym na uzupełnianie paliwa w Ceuta. Jako, że Rosja wspiera działania prezydenta Bashara al-Assada, istniała obawa ,że statki mogłyby być wykorzystane do bombardowań w Syrii. Ostatecznie, ostra krytyka ze strony NATO i wielu liczących się polityków zmusiła Hiszpanię do ponownego rozważenia swojej decyzji. Guy Verhofstadt, były premier Belgii oraz liberalny przywódca w Parlamencie Europejskim napisał na Twisterze: „To skandal, że Hiszpania jako członek NATO i UE planowała zezwolić rosyjskiej flocie na tankowanie i obsługę techniczną na swoim terytorium”.

Więcej

Podczas konferencji prasowej Juha Sipilä, premier Finlandii powiedział, że jego kraj nie narusza ustaleń umowy o statusie wysp Alandzkich. Podkreślił też, że nie bierze pod uwagę zmiany w statusie wyspy. Obecny reżim to całkowita demilitaryzacji wyspy.Dyskusje i niepewności dotyczące ewentualnych zmian w obronności wyspy zaczeły się, gdy doszło do pewnych działań na Gotlandii, wyspie należącej do Szwecji.

Więcej

PARTNERZY