Wybory w Wielkiej Brytanii zostały zwyciężone przez Torysów - zgodnie z przypuszczeniami. Konserwatystom nie udało się jednak zdobyć 326 miejsc w Izbie Gmin, potrzebnych do sfromowania samodzielnego rządu. Partii Theres'y May zabrakło 8 mandatów do upragnionego rezultatu. Stąd koneiczny będzie rząd koalicyjny z DUP- prawicową, pro-Brexitową partią z Północnej Irlandii. Drugi wynik uzyskała Partia Pracy, pod dowództwem mocno lewicowego Jeremy'ego Corbyn'a - 261 mandatów. Theresa May ogłosiła przyspieszone wybory w tym roku ze względu na "wyjątkową" sytuację po referedum 23 czerwca 2016 roku, gdy Brytyjczycy zdecydowali się opuścić UE.

Więcej

Dzisiaj oficjalnie potwierdzono akcesję Czarnogóry do Paktu Północnoatlantyckiego. Podgorica ostatecznie przypieczętowała swoje długoletnie starania o członkostwo. Czarnogóra stała się 29 członkiem NATO. Do Paktu nie przystąpiło żadne państwo od dekady - Czarnogóra 5 czerwca zamknęła ten okres. Jest to istotny strategiczny ruch Paktu, który pozwala rozszerzyć jego wpływy na Bałkanach - regionu wciąż znajdującego się w obszarze zainteresowań Kremla

Więcej

Departament Obrony USA ogłosił budżet na rok 2018 dla European Reassurance Initiative – funduszu finansującego amerykańskie działania obronne w Europie Środkowowschodniej. Nowy budżet wyniesie 4,8 mld dolarów, co stanowi wzrost o 1,4 mld dolarów w porównaniu do roku poprzedniego. Fundusz powstał za prezydentury Baracka Obamy w roku 2014 jako reakcja na działania Rosji we wschodniej Ukrainie. 150 mln dolarów zostanie przeznaczone na reformy armii i systemu obrony na Ukrainie.

Więcej

Parlament Europejski przegłosował zatwierdzenie umowy pomiędzy Unią Europejską, a Kanadą. Negocjacje nad Kompleksową Umową Gospodarczo-Handlową (CETA), trwały od pięciu lat, a jej ratyfikacja ma na celu zniesienie barier handlowych. Debata w Parlamencie Europejskim trwała trzy godziny, została zatwierdzona przez 408 posłów, a 254 było przeciw. Setki protestujących stawiło się przed budynkiem Parlamentu w Strasburgu twierdząc, iż umowa będzie służyła tylko wielkim korporacjom oraz znacznie obniży jakość żywności.

Więcej

Frank-Walter Steinmeier został wybrany przez Zgromadzenie Federalne, które składa się z 630 członków Bundestagu oraz 630 delegatów z 16 krajów związkowych tworzących Republikę Federalną Niemiec. Steinmeier, który jest lewicowym politykiem otrzymał 931 z 1260 głosów. Poprzedni prezydent, Joachim Gauck nie zdecydował się ubiegać o reelekcję z powodu wieku, swoją kadencję zakończy 18 marca. Poprzednio Steinmeier był vice kanclerzem oraz ministrem spraw zagranicznych pod rządami Angeli Merkel. W swojej przemowie powiedział: „Musimy być odważni, ponieważ tylko wtedy nie będziemy musieli martwić się o przyszłość”.

Więcej

Referendum konstytucyjne zostało zorganizowane w celu reformy kompozycji i władzy we włoskim parlamencie. W rezultacie, okazało się porażką gdyż 59.1 % głosujących opowiedziało się przeciwko zmianie. Przy tym, warto zwrócić uwagę na stosunkowo wysoką frekwencje, bo aż 65.5%. Przewodniczący partii demokratycznej Premier Mateo Renzi, poinformował że przypadku odrzucenia nowelizacji przez obywateli, poda się do dymisji. Jednakże, prezydent Sergio Mattarella nalega aby premier wstrzymał się z decyzją, do czasu zaakceptowania przez parlament budżetu na rok 2017. Ma to nastąpić w ciągu tygodnia. Po tym czasie, jak zapowiedział włoski prezydent, Renzi będzie mógł złożyć rezygnację.

Więcej
Pod koniec listopada, tego roku premier Victor Orban wniósł propozycję o nowelizacje ustawy konstytucyjnej, która w rezultacie zakazałaby narzuconą przez Unię Europejską relokację imigrantów na terenie Węgier. Jednakże, dzisiaj w węgierskim parlamencie odbyło się głosowanie w wyniku którego posłowie odrzucili poprawkę zaproponowaną przez Orbana. Zabrakło zaledwie dwóch głosów aby zmiana ustawy została wprowadzona w życie.


Więcej

Wybory parlamentarne w Czarnogórze odbyły się 16 października 2016. W noc poprzedzającą wybory dwudziestu Serbów zostało zatrzymanych pod zarzutem działalności terrorystycznej. Oskarżono ich o próbę dokonania zamachu stanu. Agencja DPA poinformowała, że na terytorium sąsiedniej Serbii również doszło do kilku aresztowań. W niedzielę specjalny prokurator Czarnogóry, odpowiadający za zwalczanie przestępczości zorganizowanej i korupcji Milivoje Katnić powiedział, że w dniu wyborów uzbrojeni obywatele serbscy podjęli próbę obalenia rządu Czarnogóry. Grupa Serbska została utworzona przez rosyjskich nacjonalistów. "Mamy dowody, że dwaj nacjonaliści z Rosji byli jej organizatorami" powiedział Katnić.

Więcej

Premier Theresa May zdecydowała, że do końca marca Rząd uruchomi Artykuł 50 Traktatu Lizbońskiego, aby formalnie powiadomić UE o zamiarze wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Po uruchomieniu artykułu 50, May planuje negocjować warunki Brexitu przez dwa lata, aż do roku 2019. Jednak Wysoki Trybunał w Londynie orzekł, że May nie może uruchomić art. 50 Traktatu Lizbońskiego bez głosowania nad Brexitem w Parlamencie.

Więcej

Wzbudzająca tak wiele kontrowersji i niepokoju umowa pomiędzy Unią Europejską a Kanadą została właśnie podpisana. Z powodu utrudnień jakie przysporzył swoim sprzeciwem belgijski region Walonia traktat został podpisany z trzydniowym opóźnieniem. W niedziele, reprezentanci obu stron ostatecznie zakończyli trwające siedem lat negocjacje dotyczące kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej - CETA. Porozumienie, którego głównym celem jest zniesienie cła oraz wielu innych ograniczeń utrudniających handel pomiędzy Europą a Kanadą wejdzie w życie tak szybko jak to tylko możliwe.

Więcej

PARTNERZY